top of page

Rüyada kaçmak

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Korkmak

 • Reddetmek

 • İstememek

 • Kontrolsüzlük

 • İsteksiz seyahat

 • Uzaklaşma isteği

 • Zorlayıcı etkenler

 • Bir şeyi istememek

 • Çıkış yolu aramak

 • Huzursuz hissetmek

 • Korkuların yaklaşması

 • Zoraki mekan değişikliği

 • Sorumlulukları reddetmek

 • Bir şeyin olmasını istememek

 • İnkar mekanizmasına girmek

 • Bulunduğu mekanda rahatının kaçması

Rüyada kaçtığını görmek ne anlama gelir?

Rüyada bir şeyden ya da birinden kaçmak aslında gerçek hayatta da birinin ya bir şeylerin yakınlaşmasına izin vermemektir. Fakat bu rüyayı daha iyi yorumlamak için kaçtığımız şeyin tam anlamıyla bizim için kimi ya da neyi temsil ettiğini anlamaktır. Bazen rüyada bize köpek olarak görülen aslında korkularımızdır. Rüyada kaçmayı anlamanın yolu neden kaçtığımızı anlamaktan geçer.


Rüyadaki kaçmak ile uyanıklık halindeki kaçmak aslında birbirine oldukça benzer. Bu rüyayı gören kişi rüya halindeyken kaçtığımız obje ya da kişinin ne olduğunu tanımlayarak işe başlamalıdır. Rüyasında birinden ya da bir şeyden kaçan kişi aslında gerçek hayatta kendini bir şeylerden uzaklaştırmaya çalışmaktadır. Bu rüyayı bazen sorunları çözerek halletmek yerine sorunlarımızı erteleyerek tekrar tekrar onlarla sürekli karşılaştığımız zamanlarda da görebiliriz. Bu rüyayı gören kişi kendine “neyin bana yaklaşmasını istemiyorum” sorusunu sorarsa cevabı bulur.

Rüyada kaçtığını görmek

Rüyada kaçmak bazen zorunlu kalarak mekan değiştirmektir. Bu yüzden bu rüya bazen zoraki mekan değişikliği ya da bir seyahati isteksizce yapmaya işaret edebilir. Bazen kaçtığımız şey başımıza gelmesini istemediğimiz durumlar ya da sorunlar da olabilir. Örneğin, işsizlik sorunu çeken biri rüyasında bir köpekten kaçtığını görebilir. Bilinçaltı onun işsizlik korkusunu bir köpek olarak şekillendirme yoluna gidebilir. Rüyada kaçtığımız şey her zaman biri ya da birileri değil bazen asla karşılaşmak istemediğimiz durumlardır.

 

Rüyasında sürekli bir şeyden kaçtığını gören kişi için artık bazı problemleri ele alıp çözme zamanı gelmiştir. Bir şeyden sürekli kaçmak aslında kişinin kendini hala uzak hissetmediği ve yakınında hissettiği bazı korku ya da duygulardan savunmaya çalışmasıdır. Rüya sahibi hala bir şeyden kendini kurtardığını düşünmemekte ve sürekli bu rüyayı görmektedir. Korktuğu şey hayatından çıktığı zaman bu rüyayı görmeyi bırakır. Aslında rüyada kaçmak bir nevi savunma mekanizması ya da kişinin kendini istemediği durumlardan uzaklaştırma çabasıdır. Kaçan kişi istemediklerinden uzaklaşır.


Rüyada kaçmak bazıları için sorumluluk almayı istememektir. Yeni iş ya da görevleri istemeyen kişinin bu rüyayı görmesi muhtemeldir. Bazen kaçmak kendini kapana kıstırılmış hissetmenin göstergesidir. Rüyasında kaçan kişi rüyanın sonuna da odaklanmalıdır. Genellikle yakalanmak iyidir ve bir sayfanın kapanması anlamına gelir. Fakat yakalanmayan kişi bu korkuyu geleceğe erteler.


Rüyada kaçmak aynı zamanda huzursuz hissetmek ve zorlayıcı etkenlerin rüya sahibini bir şeyler yapmaya itmesiyle alakalıdır. Rüyasında kaçan kişi kimden kaçtığından sonra nereye kaçtığına ve kaçtığı yerde ne ile karşılaştığına odaklanmalıdır. Çünkü kaçılan yer aslında bu zorlayıcı etkenlerin rüya sahibini götürdüğü sonuçtur. Kaçmak aynı zamanda kişinin başına gelmesini istemediği bazı olaylardan uzaklaşmak ve bir çıkış yolu aramaktır.

Rüyasında tanıdığı biri ya da birilerinden kaçan kişi bu insanlarla ilgili bazı konularda çekinceler yaşamaktadır. Daha doğrusu bir yüzleşme ya da bazı şeylerin ortaya çıkmasından korkma durumu söz konusudur. Rüya sahibinin kaçtığı kişi ya da o kişiyle aynı adı taşıyan biriyle ilgili olmasını istemediği bazı durumlar vardır. Bazen kişi kendini borçlu hissettiği birinden kaçar. Rüyada tanınan birinden kaçmak aslında gerçek hayatta bu kişiye verilecek bir cevap ya da ödenecek borcun hazırda bulunmamasındandır. Rüyasında bir düşmanından kaçanın düşmandan zarar görme korkusu vardır.

Rüyanızı yazın:

bottom of page