top of page

Rüyada kapıdan geçmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Şans

 • Çıkış

 • Umut

 • Fırsat

 • Davet

 • Çözüm

 • Değişim

 • Bağlantı

 • Çıkış yolu

 • Dönüşüm

 • Başlangıç

 • Başkalaşım

 • Konum değiştirmek

 • Farklı bir bakış açısı

 • Tünelin sonundaki aydınlık

Rüyada kapıdan geçmek ne anlama gelir?

Rüyada karşımıza çıkan tüm kapı ve geçitler bizi içinde bulunduğumuz bir durumdan uzaklaştıracak fırsat ya da vesileler metaforlarıdır. Bir kapı ya da geçitten geçmek ise bu teklifi kabul ederek yeni uğruna eski durumdan ya da bir sistemden uzaklaşmanın işaretidir. Bu kapılar bazen şans kapıları, bazen çıkış yolu bazen yalnızca bir değişim fırsatı temsilcileridir. Kapıdan geçen bunlardan birine “evet” der.


Rüyadaki kapı aynı zamanda bir teklif ya da fırsat sembolüdür. Rüyadaki odalar yaşamımızın farklı bölümleri ya da içinde bulunduğumuz durumları sembolize eder. Bir kapıdan geçerek kendi başka bir odada bulan kişi bir durumdan ayrılarak başka bir duruma geçer. Bu bazen bir işe çözüm bulmak, bazen bir teklifi kabul etmek hatta bazen bir teklife evet demek de olabilir. Rüyasında kapıdan geçen kişi bir değişime hazır olmalıdır.

Rüyada bir kapıdan geçtiğini görmek

Kapıdan geçtiğimiz rüyalar konum ya da durum değiştirme rüyalarıdır. Rüyadaki her oda farklı bir konumu ya da farklı bir durumu temsil eder. Bir kapıdan geçerek oda değiştirmek bazen farklı bir konuma geçmek ya da farklı bir gruba katılmakla ilgilidir. Bu rüyalar yapacağımız iş ya da ev değişimlerine işaret edebileceği gibi statü değiştirmenin işaretçisi de olabilirler. Örneğin, bekar fakat evlenen biri rüyasında bir kapıdan geçtiğini görürse bekarlık statüsünden ayrılarak evliler statüsüne geçer. Yine buna benzer bir şekilde işsiz biri iş bulduğu zaman rüyasında bir kapı görürse kendisinin işsizler kategorisinden ayrılacağı anlamına gelir.


Bu rüyaları yorumlarken içinde bulunduğumuz oda ya da odaların durumuna bakmalıyız. Dağınık bir oda daha düzensiz ya da çalkantılı bir yaşamı temsil eder. Dağınık bir odadan bir kapı aracılığıyla daha düzenli bir odaya geçen kişi yaşamına çeki düzen verir. Bu tip rüyalar bazen çözümü bulmanın habercisi ve bir kurtuluş müjdecisidir. Genellikle daha güzel bir yere gitme uğruna bulunduğumuz mekan ya da durumu terk etmeye işaret ederler.

Bir kapıdan geçtiğimiz rüyalar aynı zamanda daha huzurlu ve destekleyici bir ortam için eski ortam, düzen ya da durumdan ayrılacağımız ve değişimi kucaklayacağımızı müjdeler. Bu rüya tanıdık olanı geride bırakarak bilinmeyene doğru ilerleyiş sembolüdür. Geçtiğiniz kapının ardında ne var? Eğer güzel şeyler görüyorsanız bu değişimin sizin için iyi olacağını bilmelisiniz. Arkası görünmeyen bir kapıdan geçmek daima bilinmeyene doğru ilerlemenin işaretidir.


Bir kapıdan geçtiğimiz rüyalar genellikle iş ve aşk yaşamında değişimlere işaret etse bile bu rüyalar bazen zihinsel ya da ruhsal değişime girmenin işareti de olabilirler. Belki de başkalaşıyor ya da bambaşka bir zihinsel durum içine giriyor ve bakış açınızı değiştiriyorsunuz. Bu hareketin büyümeniz ve kişisel gelişiminiz için gerekli olduğunun da farkındasınız. Kaybettikleriniz (geride bıraktıklarınız) yerine mutlaka yenilerini elde edeceksiniz.

Rüyada gördüğünüz kapı sizi geçmişinizden ve şu anki durumdan ilerlemenizi engelleyen her şeyi bırakmaya davet eder. Sizi o durumda tutan her şeyi bırakın ve geleceğe bakın (kapıdan geçin). En yüksek potansiyelinizi aramaya doğru yola koyulun. Eğer içinde bulunduğunuz durumu onarmak ya da düzeltmek imkansız görünüyorsa bu durumu terk etmek bazen tek çözüm yoludur. Bunun yerine yeni fırsatlar peşinde koşmanız daha uygun olabilir.


Rüyanızda bir kapı ortaya çıktığında size hizmet etmeyen bir ilişki, inanç veya davranış biçimini geride bırakabilmeniz için kişisel veya ruhsal bir geçiş veya geçiş ayini geçiriyor olabilirsiniz. Bu son derece kişisel ve özel bir yolculuktur ve bunun gerçekleşmesi için tek başınıza çalışıyorsunuz. Yeni bir düşünce tarzını kucaklamak için neleri serbest bırakmanız gerektiğini belirlediniz ve şimdi bunu kişisel yaşamınızda gerçekleştiriyorsunuz.

Rüyadaki kapı bazen bizi konfor alanımızdan uzaklaşmaya davet eden bir metafor olarak karşımıza çıkar. Evren bazen bize içinde bulunduğumuz bir durumu terk etme fırsatı sunar. Bu durumlarda rüyamızda kapı görebiliriz. Bilindik olanla (odanın içinde) kalmak daima bizim konfor alanının içinde dolanma arzumuzu temsil eder. Bu alanın dışı yanızca bir bilinmezlik ve risk olabilir. Fakat rüyada gördüğünüz kapı çok güzel ve sizi cezbediyorsa bu teklifte sizin için cazip bir şeyler mutlaka var.

Rüyanızı yazın:

bottom of page