top of page

Rüyada karanlık görmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Korku

 • Zorluk

 • Bilinçaltı

 • Belirsizlik

 • İsteksizlik

 • Depresyon

 • Umutsuzluk

 • Karamsarlık

 • Huzursuzluk

 • Olumsuz duygular

 • Negatif düşünceler

 • Korkularla yüzleşmek

 • Çıkış yollarının kapanması

 • Kendini güvensiz hissetmek

Rüyada karanlık görmek ne anlama gelir?

Rüyada karanlık bilinçaltındaki negatif duygular, karamsarlık ve olumsuzluk teması içerir. Karanlık sıkça gördüğümüz rüyalardandır ve iç dünyamızda onarılması gereken alanlara değinir. Bu rüya aynı zamanda iç dünyayla bağlantı kuramama, yolunu kaybetme ve ışıksız kalma ile ilgilidir.

Rüyada karanlık ve aydınlık daima birbirine zıt temalar içerirler. Tarotta da bu iki tema ay ve güneş kartlarıyla ele alınmıştır. Tarottaki ay kartında ayın içindeki üzgün surat bu karanlık süreçteki mutsuzluk temasının altını çizer. Aydan sonra gelen güneş kartı ise karanlığın ve belirsizliğin tamamen yok olduğu, huzur mutluluk ve neşenin hayatımıza girdiği süreci temsil eder ve güneş kartındaki figürler mutlu ve güler yüzlü resmedilmiştir. Kısacası, tarotta ay sorunların ve zorlukların, güneş ise tüm bu zorlukların aşılmasını temsil eder.

Rüyada karanlık genellikle negatif düşüncelerin ve korkuların bir aynasıdır ve genellikle ruhsal anlamda iyileştirilmeye ihtiyaç duyduğumuzda belirir. Karanlık aynı zamanda bilinçaltımızdaki tüm korkularımız, güçsüz olduğumuz alanlar ve negatif düşüncelerimizi sakladığımız köşenin temsilcisidir. Rüyasında karalığa giren aslında korkularıyla yüzleşir ve gitmek istemediği yerlere (karanlığa) gider. Bir kişi rüyasında geçici bir süreliğine karanlıkta kalıyor ise isteksiz olduğu bir sürece girer ve bir süre sonra bu durumdan kurtulur. Karanlık zorluk, kasvet ve karamsarlıktır.

Tarot ve semboller dilinde karanlığın, siyah ve gri tonlarının belirdiği tüm kartlar olumsuz kartlardır ve okumada belirdiklerinde okumaya olumsuz enerji katarlar. Tıpkı karanlığın resmedildiği ay kartında bir yengecin ulaşmak istediği zirve dağlara varmak için karanlıkta bir kurt ile köpeğin arasındaki yoldan geçmek zorunda olması gibi karanlıkla ilgili tüm rüyalarda korkularımızla yüzleşmek zorunda kalacağımız süreçlerin altını çizer. Kısacası, rüyadaki karanlık aslında içinde bulunmaktan zevk almadığımız ve bizi huzursuz eden süreçlerin temsilcisidir. Fakat bu rüyayı görenin hatırlaması gereken bir şey vardır: her karanlığın sonu aydınlıktır ve tüm bu yaşananlar bir gün sona erecektir.

Karanlık aynı zamanda illüzyon ve belirsizlik rüyasıdır. Fakat bu belirsizlik aydınlık ortaya çıktığında yok olacaktır.  Bu rüyanın altını çizdiği belirsizlik ya da karamsarlık gibi duygular belki de rüya sahibi için sadece bir illüzyon ya da algı yanılmasıdır ve gerçekleri yansıtmıyor olabilir. Bu rüya olumlu bir durumu bile olumsuz algılamaya meyilli biri tarafından da görülebilir. Kısacası, rüyadaki karanlık aslında rüya sahibinin algılama biçimi ve iç dünyasındaki karamsarlığın simgesidir. Bazen umut olsa bile  kendimizi umutsuz hissettiğimiz zamanlarda da karanlık rüyaları görülebilir.

Rüyada zifiri karanlık görmek

Rüyada zifiri karanlık görmek ya da zifiri karanlıkta kalmak bilinçaltımızdaki “umutsuz vaka” algısıdır. Bu rüyanın sahibi hiçbir yerde hiçbir ışık görmüyor ise bir durumdan çıkış yolu olmadığını düşünür ve çözüm üretme yetisini kaybeder. Kısacası, rüyada karanlık çözümü olmayan bir soruna giriş ya da rüya sahibinin “çözümsüz sorun” algısıdır. Rüyada karanlıkta gördüğümüz her ışık aslında umut ışığı ve çözümün uzakta da olsa var olduğuna işaret eder fakat zifiri karanlıkta hiçbir ışığın olmaması çözümün hiçbir şekilde mümkün olmaması anlamına gelebilir. Bu rüyayı gören kişi eğer olmayacak bir duaya amin diyeceği bir durumda ise bundan vazgeçmeli ve kendine başka amaçlar ya da peşinden koşacağı hayaller bulmalıdır. Çünkü zifiri karanlık rüyaları bazen bize kesin ve net bir şekilde “bu iş asla olmaz” diyen rüyalardır.

Rüyada karanlıkta kalmak:

Rüyada karanlıkta kalmak yolunu ve yönünü kaybetmek, ışıksız ve rehbersiz kalmakla ilgilidir. Rüyasında karanlıkta kalan kimse tamamen yolunu ve yönünü kaybetmiş kimsedir ve kendini bir çıkmaza girmiş hisseder. Bu durumda kişi kendini güvensiz hissedecektir ve tek rehberi iç güdüleridir. Bu rüyayı gören kişi bir kararsızlık çıkmazına girmiş ve yönünü belirleme zorluğu yaşıyor olabilir. Fakat yine de karanlık bize karar vermek için acele etmememizi ve Güneşin doğmasıyla netlik kazanan durumu daha iyi analiz edebileceğimizi hatırlatır. Kişi kafasındaki soru işaretlerine cevap bulmadan hiçbir karar vermemelidir.

Rüyada karanlığa girmek:

Rüyada karanlığa girmek en genel anlamı itibariyle sorunlu bir sürece ya da çıkmaza girmek olarak tabir edilir. Karanlık bir yere, karanlık bir tünele ya da odaya girdiğini gören belirsizliklerle dolu bir süreçte kafasındaki soru işaretlerine cevap bulmaya çalışır. Bu rüyayı gören aynı zamanda rehbersiz ve yönsüz kalır. Rüyada karanlığa girmek bazıları için çaresiz kalmak ya da tüm çözüm seçeneklerinin ortadan kalkmasına delalet edebilir. Bu rüyayı gören kişi bir soruna çare arıyor ise şimdilik bunu bulması imkansızdır ve her şeyi zamana bırakarak çözümün varmasını beklemelidir. Karanlığa giriş aynı zamanda umutsuzluk ve karamsarlığın temsilcisidir.

Rüyada karanlık yolda yürümek hoşnut olmadığımız karamsar bir sürece girmeye delalet eder. Rüyada görülen yol daima gidişat ve sürecin temsilcisidir. Bu yolun karanlık olması ise karamsarlık ve belirsizliğin bu süreçte var olmasına delalet eder. Kısacası, rüyasında karanlık yolda yürüyen kişi hoşuna gitmeden ve zevk almadan bir süreçte ilerlemektedir. Rüyadaki karanlık yol bazıları için zorluklarla mücadele edilecek bir sürecin temsilcisi de olabilir. Bu rüyanın sahibi bu süreci başarıyla tamamlayabilmek için tüm bu zorlukları aşmalı ve önüne çıkan düşmanları yok etmelidir. Karanlık aynı zamanda belirsizliğin rengidir ve ne zaman karşımıza engel ya da düşman çıkacağını kestiremeyeceğimiz bir sürece girişi de temsil eder.

Rüyada havanın karardığını görmek bir kısır döngüye saplanmak ya da olumsuzluklarla dolu bir sürece girmeye delalet eder. Bu rüya aynı zamanda bilinçaltındaki negatif duyguların ve karamsarlığın rüya sahibinin ilerlemesinin önüne geçeceği konusunda uyarıdır. Rüyasında havanın birden karardığını  gören olumsuz düşünce bataklığına saplanır ve kendini bir an önce bu bataklıktan kurtarmalıdır. Rüyada güpegündüz bir anda havanın kararması umulmadık bir sorun ya da engelin rüya sahibinin hayatında birden belirmesine işarettir. Bu rüya bazen iç dünyayla bağlantı kuramama ya da kararsızlık çıkmasına girerek ilerlemenin durmasına işarettir.

Rüyanızı yazın:

bottom of page