top of page

Rüyada kaybolduğunu görmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Kopukluk

 • Yönsüzlük

 • Kararsızlık

 • Kontrol kaybı

 • Yoldan sapma

 • Çözüm arayışı

 • Kompleks durum

 • Duygu karmaşası

 • Planın dışına çıkma

 • Sonuca ulaşamamak

 • Konum bulma çabası

 • Konfor alanına dönememek

 • Evdeki hesabın çarşıya uymaması

Rüyada kaybolduğunu görmek ne anlama gelir?

Kaybolduğumuz rüyalar genellikle büyüme ve gelişme süreçlerinde farklı yönlere çekildiğimiz zamanlarda gördüğümüz rüyalardır. Kendimizi en güvende hissettiğimiz konfor alanımızın dışına çıktığımızda ve bilinmeyenin cazibesine kapılarak ulaşmak istediğimiz yere ulaşamadığımızda bu rüyaları görürüz. Bilinmeyenin cazibesi bazen yaşamda bizi riskli bölgeye taşır ve daha sonra eski düzene ya da sisteme (konfor alanımıza) tekrar nasıl döneceğimizi bilemeyiz. Bu durumlarda rüyamızda kaybolduğumuzu görürüz.


Kaybolduğumuzu gördüğümüz rüyaların özünde aynı zamanda “yoldan sapma” ve “konfor alanının dışına çıkma” teması yatar. Bu tip rüyaları genellikle yaşam yolculuğumuzda bir yöne doğru ilerlerken durumun kontrolden çıkması sonucunda görürüz. Aslında rüyadaki “kaybolmak” bilinçaltımızın bize “rotadan çıktığımız” uyarısıdır. Rüyasında kaybolduğunu gören aslında yaşamında arzu ettiği yöne doğru ilerleyememekte ya da atması gereken adımları doğru şekilde atmadığından rotanın dışına çıkmaktadır.

Rüyada bir yerde kaybolduğunu görmek

Rüyada kaybolduğumuzu görmek aynı zamanda mevcut yaşam durumunuzla gerçek doğanız arasındaki kopukluğu sembolize eder. Bir şekilde arzu ettiğiniz sonuçları almıyorsunuz fakat bu durumun sebebinden siz de emin değilsiniz. Kendi rotanızı çizmiş olabilirsiniz, planlarınız ve hayalleriniz de olabilir. Fakat bu rotada ilerlemiyorsunuz ve bundan endişe duyuyorsunuz. Kaybolma rüyaları bilinçaltında sizin “rota dışında ilerleme” uyarısından başka bir şey değildir.


Kaybolduğumuzu gördüğümüz rüyalar bir kaygı ya da depresyon belirtisi değildir. Yaşamınızdaki derin bir sorunun belirtisidir. Ait olmadığınız bir yerde hissediyorsunuz ya da ait olmadığınızı düşündüğünüz bir yaşam tarzına doğru sürükleniyorsunuz. Siz bunu hak etmemiştiniz ya da burada olmayı istememiştiniz. Belki de bambaşka hayalleriniz vardı fakat hiçbir planınız tutmadı. Tamamen rota dışına çıktınız. İşte bu yüzden rüyanızda kayboldunuz.

Kaybolduğumuz rüyaları daha iyi anlayabilmek için rüyanın derinliğine inmeli ve bütünsel yaklaşmalısınız. Bir otoyolda bir yere doğru giderken yanlış bir yola mı saptınız? Yanlış karar vermişsiniz ve tekrar baştan başlamak zorunda kalacaksınız. Size büyükannenizi hatırlatan eski bir yolda mıydınız? Ya da çocukken oturduğun evin oralarda mı kayboldunuz? Geçmişten gelen bir şeyler var onlarla tekrar uğraşmak zorunda kalacaksınız. Hiç tanıdık olmayan bir yerde mi kayboldunuz? O halde kendinizi ait olmadığınız bir mekanda ya da meslekte bulmuş olabilirsiniz. Oradan bir an önce çıkmalısınız.


Kaybolduğumuz rüyalarda kendimize sormamız gereken sorular var: Nereye gidiyordunuz? Bu sorunun cevabın amacınıza ışık tutar. Seyahat koşulları nelerdi? Amaca giden yolculukta yaşayacağınız her şey bu sorunun cevabıdır. Yanınızda kimler vardı? Amacınız için sizi destekleyen bireyler bu kişiler, ya da sizinle beraber aynı amaca ilerleyecekler. Rüya nasıl sona erdi? Amaca ulaşıp ulaşmama durumunuz bilgisi burada cevaplandırılır.

Kaybolduğunuz rüyalardaki ufak ayrıntıları da yoruma katmalısınız. Bir arabayla giderken benzininiz mi bitti? Eğer benzin bittiyse ya motivasyonunuz bitti artık o amacı istemiyorsunuz ya da paranız bitti amacınıza doğru ilerlemeniz parayı bulmadan imkansız. Rüyada arabayı süren kimdi? Bu gidişata öncülük eden kişi genellikle şofördür. Eğer şoför sizseniz fikir babası ya da öncü sizsiniz. Öncünün kim olduğu bilinmeyen durumlarda bilinçaltınız sizin için tanımadığınız birini şoför olarak inşa eder. Ulaşım yönteminiz nedir? Yürüyerek mi giderken kayboldunuz? Yavaş ilerleyen bir süreçte rotadan çıkmışsınız. Bir otobüsle çoklu yolculuk mu yapıyordunuz? O halde bu bir grup çalışması ya da bu yolculukta yalnız değildiniz ve işler kontrolden yine de çıktı.


Kaybolduğumuz rüyaları yorumlarken nerede kaybolduğunuz da çok önemli. Okulda mı kayboldunuz? Kariyer seçimiyle ilgili bir kafa karışıklığı yaşıyorsunuz ve hangi yöne gideceğinizi bilmiyorsunuz. Bir binada çıkış yolu mu arıyordunuz? Belli ki bir durumdan uzaklaşmak (çıkmak) niyetindesiniz fakat henüz nasıl çıkacağınızı bulamadınız. Hiç bilmediğiniz bir yerde mi kayboldunuz? Tamamen bilinmeyen bir durumdasınız ya da kendinizi ait hissetmediğiniz bir kariyerde hapsolmuşsunuz ve yardıma ihtiyacınız var.

Kaybolduğumuz bir rüyada varış yeri önemlidir, çünkü size hayatınızda bilinçsizce nerede kaybolduğunuz hakkında bir şeyler anlatır. İşe mi gidiyordunuz? Yoksa eve giden yolu bulamıyordunuz? Gerek işe gerek eve giden yolu (geri dönüş yolunu) bulamadığınız her rüya aslında konfor alanına dönme çabası göstergesidir. İşe dönmeye çalışan kişi yenilikleri benimseyememiş ve eski teknik ya da metotlara dönmek isteyen kişidir. Eve dönmek arayışı ise aslında öze dönme arayışıdır. Asla unutmayın rüyalar semboliktir ve size farkında olmadığınız durumlar hakkında farkındalık getirmeye çalışırlar.


Kaybolduğumuz rüyalar ile ilgili farklı detaylar da olabilir. Örneğin aceleniz mi vardı? O halde gerçekten de bir aciliyet duygusu var. Bir çözümü belli bir süre zarfında bulmanız gerekiyor. Peki rüyanızdaki duygu tonu neydi? Kaybolduğunuzda ne hissettiniz? Duygularınızı tanımlayın ve rüyada kurduğunuz cümleleri analiz edin. Rüyadaki duygu tonuyla mevcut durumdaki duygu tonunuz aslında birbiriyle örtüşür.

Karmaşık bir binada ya da çok fazla odası olan bir şatoda kaybolma rüyaları ise “ait olmama” duygusu içerir. Rüyada kaybolduğumuz şato ya da büyük binanın her bir odası aslında bilinçaltının yaşamımızı bölümlere ayırırken kategorilere ayırdığı segmentlerdir. Her bir oda birim için bir şey ifade ediyor. Bu şatodaki koridorlar yaşamımızdaki bağlantılar, odalar ise bölümlerdir. Bu rüyayı gördüyseniz belki de çok kafa karıştırıcı bir hikayenin içindesiniz. Bu yüzden bilinçaltınız rüyanızda sizin için bu çok odalı şatoyu inşa etti.


Rüyada düzensiz binalar ya da şatolar içinde kaybolmak aynı zamanda kendinizi yeni bir dünya düzeni içinde bulmak ya da yeni bir iş alanına girerek bol bol keşif yapmanız ya da çok öğrenmeniz gereken bir şirkette bulmanız anlamına gelebilir. Yeni odalar bazen öğrendiğimiz yeni iş alanları hatta kendi yeteneklerimizi temsil ediyor olabilir. Örneğin, bilgisayar programcısı olmaya karar verdiniz. Yeni bir şey öğrendikçe karşınıza onunla bağlantılı öğrenmeniz gereken başka konular ya da alanlar da çıktı. Siz öğrendikçe yenileri çıkıyor, adeta bir sonsuzluk alemine girmiş gibisiniz.

Kendi evimizde kaybolduğumuz rüyalar ise çok daha ilginç yorumculuk gerektirir. Evimiz bilinçli tutumumuz ve yaşamdaki tüm durumumuzu simgelemektedir. Yani hayata adaptasyon sistemimizin ve fiziksel aleme olan bağlantılarımızın tamamı. İlişkilerimiz, yaşamdaki konumumuz hatta yaşamdaki durumumuz. Evimizde kaybolmuşsak aslında kendi içimizde kaybolmuşuz demektir. Dünyayı tanımadan önce kendimizi tanımamız gerekiyor. Belki de kim olduğumuz, yeteneklerimiz, dünyaya geliş amacımız. Bunları henüz keşfetmediysek rüyada kendi evimizde (kendi iç dünyamızda) kayboluruz.


Jung’a göre içgüdüsel doğanız otantik bir yaşam sürdürmek için doğuştan gelen bir dürtüdür. Bu iç güdüsel doğadan ayrıldığınızda anksiyete, depresyon hatta fiziksel hastalıklarla karşılaşabilirsiniz. Kaybolma rüyaları da bilinçaltından gelen “iç güdüsel doğadan ayrılma” metaforudur. Yaşam tarzınızla gerçek benliğiniz uyuşmuyor olabilir. Örneğin, mesleğiniz sizin doğanızla örtüşmüyor mu? Bu durumda rüyanızda kaybolduğunuzu görebilirsiniz. Ya da siz aslında öğretmen olmak için yaratıldığınıza inanıyordunuz fakat kendinizi elinizde paspasla bir yerleri temizlerken buldunuz ya da yaşam sizi bir şekilde bu noktaya sürükledi ve hayal ettiğiniz işi yapamıyorsunuz. Bu durumda da rüyada kaybolduğunuzu görebilirsiniz.

Rüyanızı yazın:

bottom of page