top of page

Rüyada kendi cenazesini görmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Son

 • Bitiş

 • İnkar

 • İflas

 • İşten çıkmak

 • İlişkinin sonu

 • Sonlandırmak

 • Mekan değiştirmek

 • Enerjinin tükenmesi

 • Kaynakların tükenmesi

 • Duyguların bastırılması

 • Birinin gözünden düşmek

 • Paranın tamamen tükenmesi

 • Kesin ve net bir karar vermek

 • Dönüşü olmayan bir yola giriş

 • Bir sonlandırmaya duyulan ihtiyaç

 • Hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı

Rüyada öldüğünü ve kendi cenazesine gittiğini görmek

Kendi cenazemizi gördüğümüz rüyalar bitmiş ve bastırılmış durumların kendini hatırlatmasının sonucudur. Bir başka deyişle, insan zihni bir şeyin artık bitmiş olduğunu bize söylemek için cenaze rüyasını yaratır. Bastırılmış ve kapanması gereken bir durum bazen rüyamızda kendi cenazemiz olarak ortaya çıkabilir.

Sağlık ve maddi sorunlar gibi bizi zorlayan ve bunaltan düşünceler bazen kendi cenazemiz rüyasıyla ortaya çıkar. Bu rüya, aslında insan zihninin “geçmişi gömme” arzusuyla yarattığı bir nevi rahatlatma metodudur. Tüm bu maddi sorunlar ve geçmiş kaynaklı meselelerin çözümüne aşırı derecede yoğunlaşan insan zihni bazen rüyada geçmişi gömerek rüya sahibini rahatlatmaya çalışır. Rüya sahibi, geçmişteki sorunları halletmektense onları çöpe atarak yeni bir başlangıç yapma arzusuyla yanıp tutuşmakta olduğundan bu rüyayı görür.

Kendi cenazemizi görmek aynı zamanda tükenmiş enerjinin ve bir yolun artık sonuna gelindiğinin hatırlatıcısıdır. Bazıları için çıkış yolu bulamama, paranın ya da kaynakların tükenmesi ve kaçınılmaz son korkusudur. Birçok psikolog bu tip rüyaların insan zihninin bir nevi zorluklarla başa çıkma yolu olduğunu düşünmektedir. Birçoğumuz için ürkütücü rüyalar kategorisindeki “kendi cenazesine gitme” rüyası bazıları için kaçınılmaz ve istenmeyen sona varış noktası korkusudur.

Bazı rüyalar aslında başkalarına malum olan fakat bizim zihnimiz tarafından oluşturulan rüyalardır. Kendi cenazesine gitme rüyası da bu rüyalardan biri olabilir. Rüyasında ölen kişi belki de başkasının gözünde ölmüştür. Bitmiş bir ilişki sonrası öldüğünü ve gömüldüğünü gören kişi partneri için artık bitmiş ve bu ilişkiye dönmenin bir yolu bulunmamaktadır.

Rüyada kendi cenazesi olduğunu görmek

Rüyada kendi cenazesinde dolandığını görmek:

Kendi cenazesine gittiğini, ortalarda dolandığını hatta kendi cesedini gören kişi için bir sayfa artık bir daha açılmamak üzere kapanmış ve bir şeyle vedalaşma vakti gelmiştir. Rüya sahibi bir daha dönüşü olmayacak bir yola girer ve kendisi için artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Rüyasında hem öldüğünü, hem cenazesini hem de gömüldüğünü gören kişi için bu anlam daha vurgulu bir şekilde verilmektedir.

Kendi cenazemizi gördüğümüz rüyalar ayrıca zihnimiz tarafından yaratılan “sorunlu durumu sona erdirme” arzusu rüyalarıdır. Rüya sahibi yaşamına aslında devam etmek zorundadır fakat bunları var olan problemlerle vedalaşarak yapmak ister. Kendi ölümünü ve cenazesini gören kişi bu durumda sorunlu durumdan çıkış yaparak sorunsuz ve yeni bir başlangıç yaptığını rüyasında görerek rahatlar. Kişinin yaşamına sorunsuz devam etme arzusu bu rüyanın ortaya çıkmasına sebep olur.

Bir başka yorumculuk anlayışına göre kendi cenazemizi gördüğümüz rüyalar onaylanmamış duyguların bastırılması sonucudur. Örneğin, Dreamhawk sözlüğüne göre, kendi cenazenizi izlemek hayatınızda ölü ya da çıkmaz bir şey olduğu hissine işaret eder. Aynı şekilde, rüyada gömülmek istenmeyen yaşam tarzına veda etmek anlamına gelmektedir. Bu bazen bir yaşam tarzına değil, istenmeyen bir yöne veda etme arzusudur.

Kendi cenazemize gittiğimiz rüyayı sık sık görüyorsak bu durum bir sonu ya da bitişi artık kabullenme zamanı geldiğinin hatırlatıcısıdır. Rüyadaki ölüm aslında yapılması gereken bir vedalaşmadır fakat bu vedalaşma daima bir kişiyle yapılan vedalaşma değildir. Bazen bir şeyin bittiğini onaylama, bazı durumları kabullenme ya da inkar mekanizmasından çıkmadır. Rüya sahibi bu vedalaşmayı yapmayı başardığı zaman kendi cenazesine gittiği rüyaları da görmeyi bırakacaktır.

Yine bu rüyayı sürekli gören kişinin anlaması gereken bazı sorunların çözülmeden ortadan kalkmayacağı olmalıdır. Rüya sahibi belki de sorunlarını çözmeden rafa kaldırdığından bilinçaltı geçmişi gömme arzusuyla kendisine bu cenaze rüyasını göstermektedir. Bu tip rüyaları sürekli gören kişilerin yaşamlarıyla ilgili çok büyük ve radikal bir temizlik operasyonuna ihtiyacı olabilir. Bir başka deyişle, kendi cenazemize gittiğimiz rüyalar aslında geçmişe set çekme arzusunun sonucudur. Geçmişe set çekebilmek için ise bazı sorunları halletmemiz gerekir.

Rüyanızı yazın:

bottom of page