top of page

Rüyada kısa boylu olmak

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Eksilmek

 • Azalmak

 • Kaybetmek

 • Mal satmak

 • Fakirleşmek

 • Ödün vermek

 • Maddi sıkıntılar

 • Güç kaybetmek

 • Yükün azalması

 • Paranın erimesi

 • Geçimin daralması

 • Kazancın azalması

 • Birikimlerin azalması

 • Kaynakların tükenmesi

 • Durumun kötüye gitmesi

 • Avantajsız duruma geçmek

Rüyada boyunun kısaldığını görmek ne anlama gelir?

Kısa olduğumuz rüyalar rütbe azalması, gelir azalması, küçülme, aşağılık hissetme ya da küçük düşme gibi temaları ele alırlar. Rüyada boyunuzu olduğundan kısa ya da birinden daha kısa görürseniz biri karşısında küçük düşme ya da rütbe azalması sorunu yaşayabilirsiniz. Bilinçaltı genellikle daha iyi durumdan daha kötü duruma düştüğümüz zamanları bizi “kısa boylu” şekle sokarak gösterir. Yine bunun zıttı olarak boyumuzun uzadığı rüyalar rütbe arttırma, terfi etme ve avantajlı konuma geçme rüyalarıdır.

 

Kısa boy ya da uzun boy rüyaları aynı zamanda üstünlük, güç ya da başkalarının bizden üstün konuma geçtiğinin vurgulandığı rüyalardır. Rüyasında boyunun kısaldığını gören kişi uyandığı gün kendisi için bir şeylerin azaldığını (gelir azalması, rütbe kaybı, dezavantajlı duruma geçmek vs.) görebilir. Ya da bu tip rüyalar kendimizden azalttıklarımız ya da verdiklerimizle ilgili de olabilir ve sembolik olarak saç kesme rüyalarıyla da benzerlik gösterirler.

 

Kısa boy-uzun boy rüyaları aynı zamanda ast-üst ilişkisi içerisinde olduğumuz kişilerle ilgili olabilir. Birinin önünde üst konuma geçmek ya da avantajlı duruma geçmek bazen rüyada uzun boylu olmakla ifade edilir. Yine buna benzer şekilde rütbe kaybetmez, avantajı kaybetmek ya da birinin önünde avantajsız duruma geçmek rüyada kısa boylu olmakla ifade edilebilir. Bilinçaltının burada yaptığı şey aslında bir nevi “üstünlük” vurgusudur. Bilinçaltı üstün duruma geçen kişiyi rüyada bize “uzun boylu” olarak gösterir.

 

Rüyada kısa boylu olmak bazen yaşam yolculuğumuzda bir kayıp vermekle ilgilidir. Bir sınavı kaybetmek, maçı kaybetmek ya da aşmamız gereken bir engeli aşamamaktan dolayı puan kaybetmek rüyada kısa boylu olmak temasıyla karşımıza çıkabilir. Bilinçaltı burada aslında kendimizden bir şey eksilttiğimizi vurgulamaya çalışmaktadır. Bazen bir sınavı kazanamayan (barajı aşamayan) bir öğrenci rüyasında boyunu kısalmış görebilir. Bilinçaltı aslında rüya sahibine boyunun yetersiz olduğunu değil aldığı puanın yetersiz olduğunu anlatmaya çalışmaktadır.

Rüyada boyunun kısaldığını görmek ne anlama gelir?

Rüyada kısa boylu olmak ile uzun boylu olmak sembolik olarak birbirine tam olarak zıt rüyalardır. Boyumuzun uzadığı rüyalarda kendimize bir şeyler ekleriz, bazen bilgi birikimini arttırır, kazancımızı ya da birikimlerimizi arttırırız. Fakat boyumuzun kısaldığı rüyalar tamamen kendimizden eksilttiklerimizle alakalıdır. Peki bu kötü haber mi? Bazen evet bazen hayır. Kendimizden azalttığımız şey para ya da birikimlerimiz olduğu gibi bazı yaşam yüklerimizi azaltıyor da olabiliriz ki o zaman bu rüya hayırlı bir rüyadır.

Rüyada boy kısalması sembolik olarak kilo verme rüyalarıyla da benzeşir. Bilinçaltımız aslında kendimizden eksilttiklerimizi vurgulamak için bizi “daha zayıf” bir kılığa sokarak mesaj vermektedir. Boyumuzun kısaldığını gördüğümüz rüyalarda da bilinçaltımız aslında bize “daha kısa, daha az” mesajı verir. Bu bazıları için uzun vadeli planların değiştirerek daha kısa vadede gerçekleşecekleri müjdesini veriyor olabileceği gibi bazıları için yalnızca birikimlerin azalmasıdır. Belki de evlilik planlarınız var ve evlilik için kafanızda bir tarih var ve bu tarihi öne çektiniz. İşte bu durumda rüyanızda boyunuzu kısalmış görebilirsiniz.

Rüyada boyunu aşırı derecede kısalmış ya da kendini cüce gören kişi için bu rüya hayırlı değildir. Bazen maddi kaynakların ve birikimlerin çok fazla azalması anlamına gelebilir. Boy kısalması rüyası aynı zamanda enerjinin ve kaynakların tükenmesinden duyulan endişeye işaret eder. Bu rüyanın ana teması bitmek ve tükenmektir. Rüya sahibi bazen maddi kaynakların tükenmesinden dolayı iflas korkusu yaşamaktan bu rüyayı görür ya da bir yolun artık sonuna gelmeye başladığını düşünmektedir. İlişkisinde çıkmaza giren ve çözüm yolu bulamayan birinin de rüyasında boyunun kısaldığını görmesi normaldir. Kısacası, rüyada boyunu çok kısa görmek aslında sahip olunan en değerli varlıkları ya da bir ilişkiyi kaybetme korkusunun yansımasıdır.

Uzun boylu birinin rüyada kendisini kısa boylu görmesi kaybetme ve elindekileri tüketme korkusudur. Bu rüyanın sahibi bazen prestij kaybetme bazen de maddi kaynaklarını kaybetme korkusu yaşamaktadır. Kısacası rüyada boyunu çok kısa görmek kendinden vermek, değer kaybetmek ya da eksiltmektir. İş hayatında değer kaybetmek, rekabette yenilmek, düşman ya da rakiplere koz vermek gibi durumları yaşayan biri bu rüyayı görebilir. Rüyada uzun boylu birinin kendini kısa boylu görmesi bazen büyük miktarda para kaybetmek ya da yatırımların değer kaybetmesiyle ilgilidir.

Rüyanızı yazın:

bottom of page