top of page

Rüyada köle görmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Sınır

 • Engel

 • Pasiflik

 • Alt tabaka

 • Teslimiyet

 • Güç kaybı

 • Kontrol kaybı

 • Yönlendirilmek

 • Çözüm üretememek

 • Gücü yönetememek

 • Otorite altına girmek

 • Seçim özgürlüğünü kaybetmek

Rüyada köle görmek ne anlama gelir?

Rüyadaki köle, seçim gücünün ve iradenin tamamen yokluğunu temsil eden bir arketiptir. Ünlü psikiyatrist Carl Jung’a göre arketipler bilinçaltının bileşenleridir ve insan düşünce ve davranışlarını organize etmeye, yönlendirmeye hizmet ederler. Onun, arketiplerinden biri de rüyada karşımıza çıkan köle arketipidir. Bilinçaltımız bize irade gücünün yok olup “sınırsız teslimiyet” noktasına vardığımızı anlatmak için rüyamızda köle arketipini yaratır.

Köle arketipi bazen yaşam yolculuğunda hayatımıza yön verme yeteneğini kaybettiğimiz zamanlarda karşımıza çıkar. Bu rüyayı gören kişi büyük bir ihtimalle yaşam yolculuğunda istediği yöne doğru ilerlemek yerine başkalarının istediği yönde ilerlemektedir. Bir başka deyişle rüyadaki köle istediğinizi başka bir otoriteye salıverme eylemini gösterir. Bir hiyerarşi ya da sistemde en alt tabakada yer almak ya da hala söz sahibi olacak duruma yükselememek, bunlar rüyadaki köle arketipinin size verdiği ipuçlarından yalnızca bir kaçı.

Rüyadaki arketipler gücümüzün yönetimiyle ilgilidir ve köle arketipi buna ekstrem bir örnek. Kral arketipiyle neredeyse zıt anlam taşıyan köle arketipi söz hakkına en az sahip olduğumuz ya da içinde bulunduğumuz durumu en az yönlendirme gücüne sahip olduğumuz bir noktada bulunduğumuzu belirtir. Kral arketipi daima yönetir, yönlendirir ve kitleleri etkiler. Köle arketipi ise kitleleri değil kendi yaşamını bile yönlendiremez.

Köle arketipi bir kontrol mekanizmasının yaşamımızda çok güçlü olduğunu vurgular. Ortada belki de dev bir çark var ve bu çark o kadar güçlü ki müdahale edebilmek için biraz fazla küçük olabiliriz. Aslında köle öz benliğimizin içinde bulunduğumuz sistemle olan ilişkisidir. Bu ilişkide emir veren mekanizmaya itiraz hakkımız olmadığı gibi tek çare boyun eğmek ve kabul etmektir.

Otoriteye bağımlılık köle arketipinin bir parçasıdır ve benlik üzerinde etkilidir. Köle “kendi efendisi olmayı öğrenmemiş olmak” metaforudur. Köle arketipi bağımsızlığın geliştirilmesi için çok yol alması gerekilen bir noktada bulunmanın simgesidir. Emir alma bağımlılığı, emir almadan hareket edememe ya da pasiflik bağımlılığı gibi temalar köle arketipinde ele alınır. Bazen köle arketipi bir amaca giden yolda hiçbir şekilde kendimizi yönlendiremediğimiz bir bakış açısında hapsolduğumuzun altını çizer.

Fakat, buraya kadar okuduğunuz her şey köleyi ana tema olarak gördüğünüz rüyalar için geçerliydi. Peki rüyada köleleriniz mi vardı? O halde buraya kadar okuduğunuz her şeyi unutun. Rüyada evinizde çok sayıda kölelerinizin olması yaşam yolculuğunuzda yönetme ve yönlendirme gücünüze vurgu yapar. Eğer bir patron ya da büyük bir firma sahibiyseniz belki de bilinçaltınız size hizmet eden herkesi ya da sistemin her parçasını köle kılığında size rüyanızda gösteriyor. Eğer bir işyeri sahibi değilseniz ve rüyanızda evinizde size hizmet eden köle ya da köleler gördüyseniz bilmelisiniz ki sahip olduğunuz organizasyon yetenekleriyle yaşamınızda her şeyi oluşturacak güce sahipsiniz.

Rüyada köle olduğunu görmek

Kendimizi köle olarak gördüğümüz rüyalar genellikle içinde hapsolduğumuz “pasiflik sendromuna” vurgu yaparlar. Eğer bir köleyseniz belki de yaşamınızı değiştirmek ya da güzelleştirmek adına sizin tarafınızdan yapılabilecek hiçbir şey olmadığı düşüncesini bilinçaltında bir yerlere tıpkı bir tohum gibi ekmişsiniz. Bu tohumun büyümesine izin verdikçe yaşamınızda hiçbir şeyi düzeltmeniz mümkün olmayacak. Bir an önce bu zihniyetten kendinizi kurtarmalısınız çünkü bu sizin için bir esarettir.

Bazen köle olduğumuzu gördüğümüz rüyalar içsel bilgelik ve yaratıcılık eksikliğine atıfta bulunur. Bir esaret içinde (bir durumda) hapsolmuşsunuz ve çıkış yolu olmadığına kendinizi o kadar inandırmışsınız ki sadece durumu kabullenmekten dolayı bilinçaltınız size kendinizi yaşadığınız duruma mahkum bir köle olarak göstermekte. Acaba gerçekten de bu yaşananları yaşamaya mahkum musunuz? Elbette hayır. Bir yerlerde mutlaka bir çıkış yolu bulunmalı. Fakat, çıkışı yalnızca yaşamınıza yön vermeyi öğrendiğinizde keşfedeceksiniz.

Rüyada köle olmak bazen “köle arketipi” karakteristik özelliklerini üzerinde taşımaya işarettir. Köle, yaşamında hiçbir şeyi değiştirecek hatta yaşamını kontrol edecek güce bile sahip olmadığını düşünür ve sürekli suçlayacak birilerini arar. Köle arketipi kendi davranışları için başkalarını suçlama hakkına sahip olduğunu düşünür ve kendilerini başkalarının eylemlerinin ve eylemlerinin kurbanı olarak görür. Köle aynı zamanda iktidardan korkar ve görüşlerini açıklayamaz. Hatta köle arketipi düşüncelerinin değeri olmadığını düşünür ve her hangi bir düşünce sistemine bağlı değildir. Bu arketipteki kişiler her yöne çekildiklerini hissederler. Köle arketipinin otorite bağımlılığı ve yaşamını kontrol edememe korkusu onu içinde bulunduğu duruma sıkışık tutar.

Rüyanızı yazın:

bottom of page