top of page

Rüyada köpek tarafından kovalanmak

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Kaos

 • Sorun

 • Endişe

 • Kaçmak

 • Korkmak

 • Korkular

 • Kaçınmak

 • Ertelemek

 • Zorlanmak

 • Uzak durmak

 • Yüzleşememek

 • Zoraki yönlendirilmek

Rüyada köpek tarafından kovalanmak ne anlama gelir?

Rüyalar aleminde peşimizde olan bir köpek ya da bizi korkutan herhangi bir yaratık bizi ürküten, korkutan ya da uzak durma arzusu hissettiğimiz her şeyi temsil eder. Rüya sembollerini yorumlamak öznel bir süreçtir ve beyninizin rüyada size sunduğu her bir detay ya da arketip günlük yaşamınızda bir yerlere dokunur. Fakat, kovalandığınız rüyalar yine de her zaman sizi hoşnut etmeyen ve kaçtığınız bir durumun varlığına işaret eder.


Bir köpekten kaçtığımız rüya bazen oldukça rahatsız edici olabilir. Fakat, rüyadaki köpek aslında kendimizi uzak tutmaya çalıştığımız bir durumun bize ürkütücü bir varlık kılığından görülen halidir. Örneğin, işsiz kalma korkusu yaşayan biri rüyasında kendisini bir köpeğin kovaladığını görebilir. Aslında köpek onun bütünselliğini ve istikrarını tehlikeye düşüren bir varlık olarak karşısına çıkar. Tıpkı işsiz kaldığımızda yaşayacağımız yaşam istikrarını kaybetme duygusu gibi. Rüyada da köpekten kaçan kişi aslında bir kaybetme duygusu yaşamaktadır.

Rüyada bir köpek tarafından kovalandığını görmek

Rüyalar genellikle yaşantımızın yansımasıdır. İnançlarımız, düşüncelerimiz, yaşadığımız olaylar ve karşılaştığımız insanlar. Tüm bunlar rüyamızda birer arketip ya da olay olarak belirebilirler. Köpekten kaçtığımız bir rüyayı daha iyi yorumlayabilmek için öncelikle rüyamızdaki köpeğin bizim için kimi ya da neyi ifade ettiğini anlamamız gerekir. Her bireyin rüya tabiri bireyseldir. Köpek biri için çok sevimli bir hayvan başkası için ürkütücü bir hayvan olabilir. Rüya sahibi öncelikle kaçtığı köpeğin neyi temsil ettiğini anlamaya çalışırsa rüyanın yorumu daha isabetli olacaktır.


Çok ilginç olmasına rağmen rüyada kaçtığımız köpek bizim için arzu etmediğimiz her şeyin temsilcisi olabilir. Örneğin, sorumluluklardan kaçmak. Bir öğrenci için ders çalışmaktan nefret etmek fakat ders çalışmak zorunda olmak, bir çalışan için iş yaşamından ve iş yaşamının sorumluluklarından uzak durma çabası hatta bir erkek için evliliği arzu etmemek ve sürekli ertelemek, tüm bunlar bize bir köpekten kaçma rüyasıyla görülebilir. Rüya sahibi aslında günlük yaşamında sürekli arzu etmediği bir şeyi ertelemekte ya da onda uzak durmaya çalışmaktadır.

Bir köpekten kaçma rüyası aynı zamanda yaklaşan bir olay konusunda endişeli hissetmenin habercisi olabilir. Bazıları için yaklaşan sınav tarihi, yaklaşan bir son hatta yüzleşmeyi arzu etmediğimiz bir durumun bize doğru yaklaştığını hissetmemiz durumunda rüyamızda bir köpek tarafından kovalandığımızı görebiliriz. Bu rüya belli bir stres seviyesini ortaya çıkardığında, muhtemelen bunu en derin yerlerde hissediyorsunuz. Yaşamda tanıdığınız bir kişi veya bir şey tarafından kovalanıyorsanız, içgüdüsel olarak köpeğin sizin için neyi temsil ettiğini bilebilirsiniz.


Rüyasında bir köpek tarafından kovalanan kişi bazen bir iç çatışmanın da kurbanı olabilir. Bir türlü peşimizi bırakmayan geçmişimiz ya da geçmişte yapmış olduğumuz bir hatanın bedelini hala ödüyor olmamız durumunda bu tip kovalama rüyalarını görebiliriz. Rüyada arkamız genellikle geçmişimizdir ve bizi arkadan kovalayan sembollerin geçmişten gelen negatif enerji olma ihtimali her zaman yüksektir. Bu rüyayı özellikle sürekli gören kişi belki de geçmiş kaynaklı bir sorunu eline alıp çözmektense bu sorunu sürekli ertelemektedir. Fakat sorunları ertelemek onları asla yok etmez.

Rüyalar, beyinlerimizin uyurken ortaya çıkardığı yaratıcı ama mantıksız performanslardır ve kesinlikle kontrolümüzün dışındadırlar. Kovalanma rüyaları da beynimizin ortaya çıkardığı kaygı ve kaçış rüyalarındandır. Ancak sizi strese sokan bu kovalama rüyalarını sık sık görüyorsanız yaşamınızdaki stres faktörlerini değerlendirme zamanı gelmiş olabilir. Eğer bu stres faktörleriyle ilgili hiçbir adım atmamayı tercih ederseniz yaşamınızdan asla yok olmazlar. Belki de onlarla ilgilenme ve yüzleşme vakti gelmiştir.


Bu tip kovalanma rüyalarını bazen bir şeyi kaybetme korkusu yaşadığımızda görebiliriz. İş kaybetme korkusu, koltuğumuzu sallayan bir rakip ya da düşmandan korku, hatta eşimizin peşinde olan bir hemcinsimizin bize verdiği rahatsızlık gibi durumlarda bu tip kovalanma rüyaları çok sık karşımıza çıkabilir. Aslında rüya sahibi birinin kendisine ait bir şeyi yok etmenin peşinde olduğunu düşündüğü için rüyasında kovalandığını görmektedir. Bu durumda rüyadaki kaçma eylemi ile günlük yaşamdaki kaçma eylemi birbirine benzerlik gösterir. Rüya sahibi günlük yaşamında bir durumdan kendini kurtarmak için rüyasında köpekten kaçtığını görmüş olabilir.

Rüyanızı yazın:

bottom of page