top of page

Rüyada köpekten kaçmak

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Kaos

 • Endişe

 • Ertelemek

 • Kaçınmak

 • Zorlanmak

 • Uzaklaşmak

 • Hoşnutsuzluk

 • Uzak durmak

 • Başa çıkamama

 • Tehlikeli eylem

 • Yüzleşme sorunu

 • Zoraki yönlendirilme

Rüyada köpekten kaçmak ne anlama gelir?

Rüyada köpekten kaçmak kendimizi bir durumdan uzaklaştırmaya çalışma metaforudur. Arzu etmediğimiz durumların yaşamımızda gerçekleşmesi ve kendimizi bu durumlardan uzak tutma çabası içine girdiğimiz zamanlarda rüyamızda köpekten ya da bizi ürküten bir şeyden kaçtığımızı görebiliriz. Bilinçaltımız aslında arzu etmediğimiz durumları temsil etmek için rüyamızda bizim için bir köpek arketipi yaratır. Kaçtığımız şey geçek hayatta köpek değil, hoşnut olmadığımız durumlardır.


Semboller dili bize bazı durumları göstermek için arketipler kullanır. Bu arketipler bazen yaşamımıza bir şifacı olarak giren bir doktor olabileceği gibi bizde tiksinti duyguları oluşturan bir böcek de olabilir. Kurallara uymadığımızda bizi uyarmak için karşımıza çıkan arketip ise bir polistir. Köpek ise rüyamızda peşimizde ve bizi kovalayan bir arketip olarak hoşnut olmadığımız ve yüzleşmeyi reddettiğimiz durumları temsil eder. Tıpkı rüyamızdaki köpekten kaçtığımız gibi günlük yaşamda da bir durumla yüzleşmekten kaçabiliriz.

Rüyada köpekten kaçtığını görmek

Bazen bir köpekten kaçtığımız rüya bir yaşam tarzından diğerine geçişi temsil eder. Fakat bu geçiş bizim arzu ettiğimiz yönde değil sürüklendiğimiz bir yönde olabilir. Tıpkı rüyadaki köpeğin bizi bir istikamete doğru koşmaya zorlaması gibi gerçek yaşamda da kendimizi bir yöne doğru savrulmuş bulabiliriz. Rüyadaki köpek aslında bizi o yönde hareket etmeye tetikleyen itici gücü sembolize eden bir arketiptir. Bu rüyayı gören kendine şu soruyu sormalı: beni şu anda bir yönde hareket etmeye zorlayan nedir?


Rüyada köpekten kaçmak kendi arzumuzun dışında bazı itici güçlerin zoruyla değişen yaşam durumu anlamına gelebilir. Bu rüya aynı zamanda bir aşamadan diğerine kişisel yaşamınızda bir değişime işaret edebilir. Fakat rüyanın senaryosu ve bizde uyandırdığı duygulara bakarak bu rüyadan bazı mesajlar çıkarmalıyız. Eğer köpek sizde dostluk ve sevecenlik gibi duygular uyandırıyor ve kaçmamanız gerektiği halde ondan kaçıyorsanız yaşamın akışına devam etmeyi öğrenmelisiniz. Çünkü, sizi bir yönde hareket etmeye zorlayan her ne ise bu sizin iyiliğiniz için. Dişlerini gösteren ve size zarar vereceğinden emin olduğunuz bir köpekten kaçmak ise tamamen farklı yorumculuk gerektirir: bu durumda kendinizi baz tehlikelerden uzak tutarak değişime teslim olmayı denemelisiniz.

Bir köpekten kaçtığımız rüyalar bazen kendimizi bir ortamda yabancı ya da bir “mülteci” gibi hissettiğimizde ortaya çıkarlar. Bizi bir ortamdan uzaklaştırmaya zorlayan bir şey olduğunu düşündüğümüzde rüyamızda bir köpeğin bizi kovaladığını görürüz. Rüyadaki köpek arketipi bu durumda bizi o ortamda rahatsız eden ya da huzursuz olmamıza yol açan bir şeyin sembolüdür. Belki sevmediğimiz bir iş arkadaşı ya da hiç hoşlanmadığımız müdürümüz, rüyamıza bizi kaçmaya zorlayan bir köpek kılığında girebilirler.


Yine de köpekten kaçtığımız rüyaların hemen hemen hepsi değişim rüyalarıdır. Daha doğrusu, bizi değişime zorlayan şeylerin hatırlatıcısı olarak karşımıza çıkarlar. Belki de yaşamınızda değişim ya da farklı bir yöne doğru hareket var fakat bu sizde rahatsızlığa sebep oluyor. Kendinizi oraya ait hissetmiyorsunuz ya da oradan başka bir yere hareket etmek zorunda hissediyorsunuz. Bu yüzden rüyanızda bir köpek tarafından kovalanıyor olabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra rüyada köpekten kaçmak bir durumda kalıp savaşmayı seçmektense uzaklaşıp yeni bir şeyi kucaklama arzusunu temsil edebilir. Mevcut durumda kalırsanız bir şeyle savaşmak zorundasınız. Belki de büyük bir engel ya da zorlu bir düşman. Fakat mekan değiştirirseniz yepyeni bir geleceğin sizi beklediğini düşünüyorsunuz. Yenilik size daha heyecan verici geliyor olabilir. Değişime ihtiyacınız var ve bu yüzden rüyanızda bir köpeğin sizi takip ettiğini görüyorsunuz.


Hayat bazen bağlandığınız şeyleri bırakmaya zorlanacağınız anlarla doludur. Rüyadaki köpek de bize bunu hatırlatmak için karşılaştığımız bir arketiptir. Fakat bu köpek dost ya da sevimli bir köpekse o halde ondan neden kaçıyoruz? Bu durumda rüya farklı yorumlanmalı. Belki de bu sevimli köpek bizi bir yönde hareket etmeye zorluyor fakat bunun bizim menfaatimize olduğunu söylemeye çalışıyor. Öte yandan dişlerini gösteren köpek her zaman bizi farklı bir yönde hareket ettirme konusunda daha zorlayıcı ya da daha baskılayıcı bir şeyin sembolü.

Rüyanızı yazın:

bottom of page