top of page

Rüyada merdiven görmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • İniş

 • Çıkış

 • Plan

 • Fırsat

 • Amaç

 • Aşama

 • Seviye

 • Süreç

 • Yükselme

 • Alçalma

 • Zorluk

 • Yeni bir görev

 • Olaylar zinciri

 • Engeller zinciri

 • Zincirleme reaksiyon

 • Sabırlı olmaya davet

 • Atılması gereken adımlar

Rüyada merdiven görmek ne anlama gelir?

Rüyada merdiven en genel anlamı ile rüya sahibinin seviyesinin yükselmesi ya da alçalmasıyla ilgili bazı gelişimlerin cereyan etmesine delalettir. Rüyada merdivene bakan aslında önündeki bir sürece ya da plana bakar. Fakat bu rüyayı yorumlamak için merdivenin tepesinde ne olduğu ya da merdivenin bizi nereye ya da kime götürdüğünü bilmek önemlidir. Nereye gittiği belirsiz merdivenler henüz sonu belli olmayan ya da kesin kararların verilmediği bir sürece gözü kapalı bir şekilde girmektir. Fakat merdivenin ucunda bir ödül ya da ulaşmak istediğimiz bir kişi varsa bu biraz çabadan sonra bir ödüle ulaşabileceğimizin sinyalidir.

Tarot ve bilinçaltı semboller dilinde merdiven şansın açılması, olaylar zinciri ve bir olayın başka bir olayı tetiklemesinden dolayı kişinin hayatında meydana gelebilecek zincirleme reaksiyonların simgesidir. Bu anlayışa göre Tarotta ya da rüyasında merdiven gören kişi bir olayın hemen arkasından başka bir olay yaşar ya da bir engelin hemen sonrası karşısında başka bir engel bulur. Tarot ve rüya tabirleri aynı semboller dilini kullanmaktadır. Bu yüzden rüyasında merdiven gören kişinin kendini bir olaylar zincirinin kaçınılmaz girdabında bulması ihtimali bulunur.

 

Rüyada merdiven bazen bir engeller ya da olaylar zinciri ya da bir olayın başka bir olaya yol açmasına delalettir. Rüya sahibi nasıl bir basamaktan sonra önünde başka bir basamak görüyor ise gerçek hayatta yaşadığı bir durumda bir engeli aşar ve hemen akabinde başka bir engelle karşılaşır fakat tüm bu engelleri aştıktan sonra ulaşmak istediği yere varacaktır. Bu rüyaların yorumunda basamakların sayısı da oldukça önemlidir. Basamak sayısı çoksa uzun süreçler basamaklar sadece birkaç tane ise birkaç ufak engeli aştıktan sonra halledilebilecek işlerin simgesidir.

Rüyada merdiven bazen zorlu süreçlere delalettir ve bizi tembelliği bir yana bırakmaya davet eder. İşsiz biri bir merdiven ve ucunda bir ödül ya da sevdiği bir insanı ya da ulaşmak istediği bir yeri görüyor ise işsizliği konusunda atması gereken bazı adımlar vardır. Belki kendisine yeni yetenekler katmalı ya da daha fazla işe baş vurmalıdır. Yani bu kişi için biraz çabalamak gerekmektedir ve bu çabaların sonunda istediği ödülü alır ve işini bulur.

Rüyada merdiven bazıları için plan ve taslaktır. Kişi aslında kafasında bir proje oluşturmuş fakat henüz atması gereken adımları atmamıştır. Yine bu rüyanın yorumu da merdiven basamaklarının sayısı ve büyüklüğüne bağlı yorumlanmalıdır. Çok fazla basamaklı merdiven bu projenin hayata geçirilmesi için daha çok çalışmamız gerektiği konusunda bize mesaj verirken az basamaklı merdivenler sadece birkaç hamle ile hayata geçirilebilecek projelerin göstergesidir.

Rüyada merdiven bazen fırsattır. Fakat bu sadece yukarı çıkan merdivenler için geçerlidir. Aşağı inen merdiven bizi şu anda bulunduğumuz durumdan daha kötüsüne götürür. Bir kişi kendisini yükseklere çıkaracak bir merdiveni rüyasında görmüş ise bu kişiye büyük bir fırsat sunulur fakat bu fırsatı kabul edip etmemesi ona bağlıdır. Bu durumda bu merdivenin basamaklarından her biri aşılması gereken engeller ya da geçilmesi gereken sınav veya aşamaları temsil eder.

Rüyada merdivenden yukarı çıktığını görmek

Rüyada merdivenle yukarı çıkmak seviye yükseltmektir. Merdiven basamaklarını tek tek tırmanarak yukarı çıkan kişi karşısına çıkacak engelleri teker teker aşabilecek kapasitede olan kişidir. Merdivenin basamaklarının kısa ya da kolay çıkılabilecek olması zahmetsiz yükselişe delalettir. Fakat bu basamakları kişinin adımlarından büyük ya da zor tırmanılabilecek olmaları zor ve meşakkatli süreçlere fakat sonunda yine de başarının mümkün olmasına delalettir.

Rüyada merdivenden aşağı inmek:

Rüyada merdivenden aşağı inmek birçok yorumcu tarafından hayırsız görülür. En genel anlamı ile merdivenden aşağı iniş ziyan, kayıp yada kötüye gidiştir. Bu rüyanın yorumunda merdivenin bizi ne kadar aşağı indirdiği önemlidir. Zemin kata kadar aşağı inmek bazen korkulanın rüya sahibinin başına gelmesi, iflas, büyük zarar ya da hastalığa delalet edebilir. Fakat yine de merdivenin sonunda bizi kimin ya da neyin beklediği de rüyanın yorumunda önemlidir. Merdiven bizi zemine bile götürüyor ise sonunda sevdiğimiz bir kişi ya da kendimizi güzel bir yerde buluyorsak bu rüya bir son ya da bitişin bizim için hayırlı olacağını müjdeler.

Rüyada merdivenlerden yuvarlanmak:

Rüyada merdivenlerden yuvarlanmak hayatı alt üst eden kötü gelişimlerin yaşanmasına delalet eder. Fakat bazen bu sonuna kadar geldiğimiz bir işte her hangi bir sebepten dolayı tekrar başa dönmeye delalettir. Rüyasında bir merdivenin sonuna kadar çıkıp tekrar zemine yuvarlananın bütün emekleri boşa gider ve bir işe tekrar başlamak zorunda kalır. Bir sınav arifesinde bu rüyayı gören öğrencinin sınavı geçemeyerek 1 sene daha sınava hazırlanması gerekebilir. Merdivenden sadece bi kaç basamak yuvarlanmak bir süreçte hafif bir gerileme yaşamaya delalettir.

Rüyada merdivenin basamakları engeller, sınavlar, aşamalar ve süreçlerin temsilcisidir. Bu basamakların nasıl oldukları da rüya yorumunda önemlidir. Kırık dökük basamaklar rüya sahibi tarafından onarılması gereken her şeyin simgesi olabilir. Bazen eski, kırık dökük ve üzerine basıldığında yıkılacak gibi duran kötü merdiven basamakları aşırı derecede zorlu süreçlere işaret eder. Bu tip bir rüyayı gören kişinin başarılı olması için rakiplerinden çok daha fazla çalışması gerekir. Merdiven basamaklarını tek başına değil kendinden başka kişilerle tırmanmaya çalışan kişi aslında kaderde bir yarış içerisine girmiş kişidir.

Rüyanızı yazın:

bottom of page