top of page

Rüyada metrodan inmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Ayrılık

 • Değişim

 • Bırakmak

 • Vazgeçmek

 • Vedalaşmak

 • İşten çıkmak

 • “Hayır” demek

 • Gönül geçmesi

 • Yön değiştirmek

 • Hevesin kaçması

 • Karar değiştirmek

 • Yeni bir amaç bulmak

 • Yeni için eskiyi terk etmek

 • Statükoya meydan okumak

Rüyada metrodan inmek ne anlama gelir?

Metro rüyaları manevi yolculuk rüyalarıdır ve yaşamda bir noktadan başka bir noktaya gidişat hakkında bilgi getirirler. Rüyasında metrodan inen kişi daha iyi bir gelecek umuduyla geçmişiyle vedalaşan kişidir. Rüya sahibinin metroyla yaptığı yolculuk aslında manevi bir yolculuk ve değişimi sembolize eder. Metrodan inen kişi yeni bir şeyi elde etmek amacıyla eskiyle vedalaşmaya karar vermiş kişidir. Bu vedalaşma bazen bir gruptan ayrılma şeklinde de olabilir.


Metrodan indiğimiz rüyalar yeni bir amaç uğruna eskiyi terk etme metaforlarıdır. İndiğimiz araç aslında terk ettiklerimize yönelik bilgi sunar. Bu tip rüyalarda indiğimiz aracın durumu, aracın içindeki arketipler ve rüyanın senaryosuna bakmalıyız. Rüyasında bir metrodan indiğini gören kişi kendisine şu soruyu sormalı: “ben neyi terk ettim?” Bazıları için bu tip rüyalar bir ilişkinin sonu anlamına geleceği gibi bazıları için işten çıkma ya da bir gruptan ayrılma alametidir.

Rüyada metrodan indiğini görmek

Rüyadaki metro ya da içinde bulunduğumuz herhangi bir ulaşım aracı çok sembolik bir anlam içeriyor olabilir. Ulaşım araçları genellikle bizi A noktasından B noktasına götüren her şeyi sembolize ediyor olabilirler. İçinden indiğimiz metro ise daima yarıda bıraktıklarımız, vazgeçtiklerimiz ve artık istemediklerimizle ilgilidir. Tıpkı bir amaç uğruna ilerlerken yeni bir amaca gözümüzü dikip eski amacı terk etmek gibi yaşam yolculuğumuzda da artık varmak istemediğimiz bir noktaya gidiş arzumuzu kaybettiğimizde bir araçtan indiğimizi rüyamızda görebiliriz.


Metrodan indiğimiz rüyalar daima ayrılık ve vedalaşma rüyalarıdır. İndiğimiz metro vedalaştığımız bir şeyin ya da artık içinde olmadığımız bir durumu sembolize eder. Bazen metrodan inmek bir durumdan çıkış sinyalidir. Peki bu tip rüyalar hangi anlamlara gelebilir? Evlilik durumundan boşanmaya geçiş? Evet. Çalışan birinin bu statüyü bırakarak işsizler kategorisine geçmesi? Evet buna da işaret edebilir. Bir başka deyişle içinde bulunduğumuz metro içinde bulunduğumuz bir durumdur, metrodan inersek bu durumu da terk etmiş oluruz. Biriyle yolculuk yaptığımız bir metrodan indiğimiz rüyalar da genellikle o kişiyle ortak amaca ilerlemeyi bırakma ya da yolları ayırma rüyalarıdır.

Bu tip rüyalarda içinde bulunduğumuz metronun durumu ve tam olarak araçta ne yaşandığına da bakmalıyız. Bir metro içinde kavga var ve siz bu metrodan mı ayrıldınız? O halde kaostan çıkacaksınız. Hiçbir sorun yaşanmayan bir metroda güzel bir yolculuk yaparken mi indiniz? O halde ani bir fikir değişikliği yaşayabilir ve kendinizi bambaşka bir amacın peşinde koşarken bulabilirsiniz. Hatta bu metronun içindeki herkes bir arketiptir ve bir durumu temsil ederler. İçinden indiğiniz metro da bu arketiplerden (durumlardan) uzaklaşma alametidir.


Metrodan indiğimiz rüyalar aynı zamanda bir gidişatı beğenmeyerek ona “hayır” dediğimiz zamanları sembolize ederler. Belki de rüya sahibi için sürüden ayrılan kuzu olma vakti gelmiştir. Ya da içinde bulunduğu sistemi beğenmeyerek bu sistemden çıkış zamanı gelmiştir. Bu tip rüyaları yorumlarken içinden indiğimiz metronun durumu ve rüyanın senaryosuna bakmalıyız. Eski bir metrodan mı iniyordunuz? O halde demode olmuş bir sistemden uzaklaşarak daha güncel bir gerçekliğin içinde kendinizi bulacaksınız. İndiğiniz metro çok lüks bir metro muydu? Belki de zenginlik hayalleriniz konusunda daha gerçekçi olmanın zamanı gelmiştir.

Metrodan inme rüyaları tüm bunların yanı sıra tanıdık ve bildiğimiz ortamlardan zihinsel olarak uzaklaşma rüyalarıdır. Nasıl bir sistem ya da yapının içindesiniz? Zihinsel anlamda bir şeye veda mı ediyorsunuz? Belki de ait olmadığınızı hissettiğiniz bir sistem ya da yapıyla vedalaştınız fakat onun yerine daha yeni ve size uyan bir sisteme giriş yapmaya hazırlanıyorsunuz. Bir şeyler fiziksel anlamda hala yaşamınızda olabilir fakat ruhsal ya da zihinsel olarak siz artık kendinizi o sistemin dışında hissediyor olabilirsiniz. Bu vedalaşmayı yapmanıza sebep olan şey size sunulan yeni bir teklif miydi? Yoksa kimsenin size bir teklif sunmamış olmasına rağmen siz kendi sisteminizi kurmaya mı karar verdiniz? Rüyada içinden indiğiniz metronun durumuna bakarak yorumu kendiniz yapmalısınız.

Rüyanızı yazın:

bottom of page