top of page

Rüyada minibüs görmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Göç

 • Enerji

 • Yolculuk

 • Değişim

 • İlerleme

 • Taşınma

 • Beraberlik

 • Motivasyon

 • Gruplaşma

 • Dayanışma

 • Kenetlenme

 • Yardımlaşma

 • Grup çalışması

 • Yaşam yolculuğu

 • Gidişatın hızlanması

 • İstikametin belli olması

 • Toplu halde hareket etme

 • Grup halinde hareket etme

 • Aynı istikamete hareket eden insanlar

​Rüyada minibüs görmek ne anlama gelir?

Minibüs gördüğümüz rüyalar yaşamı iyileştirme ve daha iyi hale getirme yeteneğimizin altını çizerler. Tıpkı yaşamda bir noktadan diğer noktaya hareket etme özgürlüğümüz gibi. Siz de eğer mevcut durumunuzu beğenmiyorsanız bu durumdan kendinizi çıkaracak zeka ve motivasyona sahipsiniz. Fakat, yolculuk yaptığınız aracın durumu her zaman kritik bilgiler içeriyor olabilir. Rüyada muhteşem doğada yolculuk yapıyorsunuz fakat aracınız bozuk muydu? O halde motivasyonunuz eksik ve öncelikle enerji rezervlerinizi doldurmalısınız. Yolculuğunuz karanlık ve kasvetli bir yerde miydi? O halde daha güzel bir gelecek için bir süreliğine sıkıntı çekmeye razı olmalısınız.


Otobüs, minibüs, tren ve gemi gibi tüm toplu taşıma araçları rüya dilinde yaşam yolculukları ve bu yolculuklarda bize eşlik eden insanlarla ilgili bilgi içerir. Aynı zamanda değişen koşullar ve ruhsal değişimleri simgeler. Minibüs aslında bilinçaltının bir nevi gruplandırma aracıdır ve aynı gruba mensup kişilerin aynı istikamete doğru ilerlemesini temsil eder. Bu nedenle bizimle beraber minibüse binenler her zaman hayatımıza ve hayat yolculuklarımıza katılanları, minibüsten inenler ise vedalaştığımız insanları ve yollarımızı ayırdıklarımızı temsil ederler.


Minibüs, otobüs ve tren her ne kadar aynı gruplaşmayı ifade ediyor gibi görünse de arada bazı farklılıklar vardır. Gemi bir su aracı olarak daha duygusal yolculukları, otobüs ise daha büyük grupları içinde barındıran yolculukları ifade eder. Minibüs daha küçük bir araç olduğundan daha az sayılı insan topluluklarından bahseder.


Bilinçaltı rüya sahibinin hayatındaki insanları “minibüstekiler” ve “minibüsün dışındakiler” olarak iki gruba ayırır. Rüyasında bir minibüsle bir grup insanla bir yere giden kişi aslında o insanlarla aynı amaca ve aynı istikamete ilerlemektedir. Rüya sahibine göre “minibüsün dışındaki dünya” bu yolculuğun dışında kalanlardır. Örneğin, bir şirket çalışanı tüm iş yeri arkadaşlarını bir minibüste görebilir çünkü ortak değerleri paylaşırlar ve aynı şirket için beraber hareket ederler. Rüyada bir iş arkadaşının minibüsten indiğini gören kişi tez zamanda bu arkadaşının işten çıkma haberini duyarsa şaşırmamalıdır.


Rüyada minibüs aynı zamanda hayat yolculuğumuzda bizimle beraber hareket eden ya da bizimle yollarını ayıran insanlarla ilgili bilgiler verir. Minibüse binenler bazen yeni tanıştığımız ya da hayatımıza kattığımız insanlar, minibüsten inenler ise gurbete gidenler, vefat edenler ya da bizimle iletişim kesen insanlardır. Biraz kulağa ürkütücü de gelse bir insanın minibüsten inmesi gurbete gitmesi anlamına gelebileceği gibi vefat edip sonsuza kadar bizden ayrılması anlamına da gelebilir. Yine de bu rüyayı gören kişi her minibüsten inen kişinin vefat edeceğini düşünerek üzülmemeli minibüstekilerin kendisi için hangi grubun insanlarını temsil ettiğini anlamaya çalışmalıdır.


Rüyada minibüs bazıları için grup halinde hareket etme, aynı fikirde olma, beraberlik ya da dayanışma anlamı içerir. Minibüsteki herkes rüya sahibiyle aynı yöne gitmekte dolayısıyla aynı istikamete doğru ilerlemektedir. Dolayısıyla ilerleyen bir süreçte anlaşmazlık ya da fikir ayrılığı yoktur. Tabi ki bu rüyada minibüste bir kavga ya da inenler olması durumunda değişir. Rüyada ailecek minibüste olmak tüm aileyi ilgilendiren konularda bazı gelişmelerin yaşanmasına işarettir. Fakat bu rüyayı daha iyi yorumlamak için minibüste tam olarak ne olduğu ve nereye gidildiği dikkate alınmalıdır.

Rüyada minibüs yolculuğu yapmak

Rüyada minibüs yolculuğu bir süreci minibüs ise bu süreçteki yaklaşımımızı ve konumumuzu temsil eder. Bu rüyayı yorumlamak isteyen minibüs içindeki diğer iletişimlerine, minibüste bulunan kişilere, yolculuktaki duygularına, minibüs yolculuğunun nereye yapıldığına ve nasıl bir yolculuk olduğuna odaklanmalıdır. Sorunsuz ve kazasız bir yolculuk bir süreçte kolay ilerlemeye, zor ve meşakkatli bir yolculuk bir sürecin ilerleyişinde bazı sorunlar yaşanacağına, yolculuk esnasında minibüsün durması ya da bozulması süreçte tıkanmaya delalettir.  

Rüyada minibüse binmek:

Rüyada minibüse binmek bir gruba ya da gidişata katılmaktır. Yani, minibüse binen kişi için artık yeni bir süreç dolayısıyla hayatının gidişatında  hızlanma olacaktır. Başkasının sürdüğü ve içinde başka insanların da oturduğu bir minibüse binen kişi daha önce kurulmuş bir gruba katılır ya da yeni bir projeye veya işe başlama olasılığı oldukça yüksektir. Minibüsün şoförü olmak bir grup insanı yönetmek ve yönlendirmekle ilgilidir. Rüyasında minibüs sürdüğünü gören rüya sahibinin verdiği kararlar hem kendi hem de başka  insanların hayatını etkileyecek kadar önemlidir.

Rüyada minibüsten inmek:

Rüyada minibüs inmek bir nevi ayrılıktır. Bir gruba veda etmek, birileriyle yolları ayırmak ya da hemfikir olmaktan çıkmaya delalettir. Rüyada minibüsten inmek bazen “vazgeçmek” ya da “bırakmak” teması içerir. Başkalarının da bulunduğu minibüsten inen kişi aslında bir gruptan ayrılır. Bu rüyayı gören için bir şeylerle vedalaşmak, işten ayrılmak gibi durumlar söz konusu olabilir. Kendi sürdüğü ya da içinde sadece kendisinin bulunduğu minibüsten inen ise bir karardan vazgeçer, birilerini yarı yolda bırakır ya da bir gidişata son vermeye karar verir.

​Rüyada minibüs kazası bir grup insanı ilgilendiren bir konuda bazı engellere takılarak hayatın gidişatının durmasına işarettir. Bu rüyayı gören öyle bir engele takılır ki bu engel hem kendi hayatını hem de çevresindekilerin hayatını olumsuz etkiler. Minibüs kazası rüyaları aynı zamanda bir grup insanın bir teşebbüsü hayata geçirebilmek için ilerledikleri yolda çok büyük bir engelle karşılaşarak motivasyonlarını kaybetmelerine işaret edebilir. Rüyasında kendi sürdüğü minibüsün kaza yaptığını gören kişinin yaptığı bir hatanın cezasını hem kendisi, hem başkaları çeker.  

Rüyada minibüsü kaçırmak bir fırsatı kaçırmaya delalettir. Bazıları için bir şeylere geç kalmak, bazen bir sınava yetişememek ya da bir şey için çok geç olduğunun farkına varmaya işarettir. Rüyada minibüsteki insanlar aslında rüya sahibinin içine dahil olmak istediği bir grup insanı temsil eder. Bu yüzden minibüse yetişemeyen bir gruba girmek için geç kalır, kendini dışlanmış hisseder ya da bir grup insandan ayrı düşme hissine kapılır. Minibüsü kaçırdığını gören aynı zamanda kendisini bir noktadan diğer bir noktaya götürecek bir fırsatı kaçırır ya da onu bir yere götürecek bir vesileyi kaybeder.

Rüyada minibüs durağı rüya sahibinin hayatında karar vermek için biraz beklemeye ihtiyaç duyduğu bir sürecin simgesidir. Rüya sahibi kendini durakta görüyor ise hayatın gidişatı bir süreliğine durmuş ve kendisini bir noktadan diğer noktaya götürecek bir geçiş sürecinde bekletmektedir. Rüyada minibüs durağı kişinin hayata dair verdiği kararların henüz netlik kazanmaması ve bir bekleyişin de simgesidir. Aslında minibüs durağı şimdiki zaman ile gelecek arasında bilinçaltının kurmuş olduğu sembolik bir köprüdür. Bu yüzden rüya sahibi için henüz tam anlamıyla belirgin bir gelecek olmadığını da vurgular. Kişi kararını verdikten sonra yön ve istikamet belli olacaktır.

Rüyada minibüs beklemek rüya sahibinin hayatında bir değişim ya da mekan değiştirme arzusu içinde olmasına delalettir. Fakat bu rüyayı gören kişi için bir arzunun gerçekleşmesi yalnızda bir şeyin olmasına yani minibüsün gelmesine bağlıdır. Rüyada kişinin beklediği minibüs aslında rüya sahibini arzusuna kavuşturacak bir vesilenin ta kendisidir. Fakat bir toplu taşıma aracı olan minibüs aynı zamanda birden fazla insanı etkileyen bir değişimin sembolüdür. Rüya sahibi yapmayı planladığı bu yolculukta yalnız olmayacaktır. 

Rüyanızı yazın:

bottom of page