top of page

Rüyada oda görmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Tuzak

 • Kaçış

 • Sıkılmak

 • Daralmak

 • Korkular

 • Çaresizlik

 • Yalnızlık

 • İzolasyon

 • Kuşatılma

 • İçe yöneliş

 • Hareketsizlik

 • Çembere alınma

 • Kapana kısılmak

 • Kabuğuna çekilmek

 • Özgürlüğün kısıtlanması

 • Dar bir alana hapsolmak

 • Hayatın yalnızca bir alanı

 • Çıkış yollarının tükenmesi

Rüyada oda görmek ne anlama gelir?

Rüyada oda hayatın yalnızca bir alanıyla ilgili bilgi sunar. Bir odada olup bitenler her zaman hayatın yalnızca bir alanında olup bitenleri temsil eder. Kişinin içinde bulunduğu bir odada olanlar her zaman rüya sahibinin şahit olduğu gerçekler, içinde bulunmadığı bir odada olup bitenler ise bazen duyumlar ya da rüya sahibinin akrabaları veya dostlarının hayatında olup bitenlerdir.

 

Rüyasında bir odada bulunan hayatın yalnızca bir alanına odaklanır. Çünkü bir oda hayatın sadece bir alanıdır ve odalı rüyalar bilinçaltının bir nevi hayatı kategorilere ayırma metodudur. Tıpkı astrolojik çemberde 12 ev olması ve hayatın 12 bölüme ayrılmış olması gibi bilinçaltı da kişinin hayatını aynı şekilde bir evin odaları ve duvarlarıyla kategorilere ayırır. Kendini 5 odalı bir evde gören kişi için hayatının 5 alanı önemlidir ve her bir alan bilinçaltında yer kaplamaktadır.

 

Rüyada oda bazen kısıtlanma, bağımsız olamama ve baskı altında tutulma duygularını içerir. Bu rüya aynı zamanda hareket alanının kısıtlanması, seyahatin mümkün olmaması ya da çıkış yolunu bulamamaya işaret edebilir. Bu rüyanın sahibi henüz kendi hayatı hakkında karar verecek kadar özgür ve bağımsız değildir ve hayatı başkalarının kontrolü altındadır. Kısacası, rüyada oda rüya sahibinin özgürlüğünü tehdit eden her şeyi temsil ediyor olabilir. Oda rüyaları bazen kişinin hayatına aşırı müdahale olması, aşırı kontrol edilme hissi dolayısıyla hayatın gidişatını kendi istediği yöne doğru götürememe hissini yansıtır.

Rüyada evin odalarını görmek

Rüyadaki evin odaları dar bir alanı ve kişinin hayatının yalnızca bir alanını ve ufak bir meseleyi temsil ediyor olabilir. Rüyada birçok oda bulunması ve kişinin sadece bir odanın içinde bir şeylerle uğraşması gerçek hayatta her şeyi bir kenara bırakıp sadece hayatın bir alanına konsantre olmaya işarettir. Rüya sahibi odada ne yaşadığına ve ne hissettiğine bağlı kalarak bu yorumu yapmalıdır. Bir odada sevimsiz bir şey, böcek, fare ya da akrep gibi bir şeyi öldürmeye çalışmak kişinin hayatında ufak bir sorunun tüm dikkatini toplamasına delalettir. Odada daha büyük bir şeyle dövüşmek ya da savaşmak ise hayatımızda karşılaştığımız zorlu mücadeleleri temsil eder. Kişi bu büyük yaratığı ya da hayvanı öldürüyor ise düşmana galip gelir ya da büyük bir sorunu çözer.

Rüyada odalar:

Rüyadaki odalar bilinçaltının hayatı bir nevi kategorilere ayırma ve bu kategoriler içerisine kişi ve olayları yerleştirme şeklidir. Aynı odadaki kişiler aslında ortak özelliklere sahip kişilerdir. Bu yüzden bazen tüm iş yeri arkadaşlarını bir odada görürüz, ya da aynı amaca giden kişiler aynı odadaki kişilerdir. Bu rüya yalnızca bu odada kimlerin ya da hangi objelerin bulunduğu ve tam olarak ne yaşandığına bağlı olarak yorumlanmalıdır.

 

Rüyada odalar aynı zamanda hayatın bir alanını temsil eder. Bazen bir ev kişinin tüm hayatını, ev içindeki her bir oda da hayatın yalnızca bir alanını temsil eder. 3 odalı ev gören için aslında hayatında 3 temel obje ya da hayatının 3 önemli unsuru bulunmaktadır. 2 odalı ev ise yine 2 objeyi ya da 2 kişiyi temsil eder. Bazen bir odanın ikiye bölünmüş olması kişinin hayatında bir ayrılık ya da fikir ayrılığı olacağı anlamına gelir. Evli birinin bir oda içinde 2 yatak görmesi bazen boşanmaya ya da cinsel soğukluğa işaret eder.

Rüyada kapısız oda:

Rüyada kapısız oda henüz çözüm üretilmemiş sorunlara delalettir. Bir odada bir kapı yoksa hala mevcut durumdan çıkış yolu bulunmamaktadır ve bu duruma tek çözüm sabırlı olmak ve beklemektir. Rüyada kapısız oda bazen tüm çözüm yollarının tükenmesi, bir çıkmaz sokağın sonuna gelmek ya da hiçbir çözümü olmayan bir derde saplanmaktır. Bilinçaltımız aslında kapısız odayı bize “bu iş olmaz, bu işten vazgeç” mesajı olarak gösterir. Bu rüyayı gören kişi belki de çıkış yolu aramaktan vazgeçip kendine başka bir şey bulmalıdır.

Rüyada kilitli bir odada hapsolmak en genel anlamıyla hala beklenen çözümün varmamasına delalettir. Rüyadaki kilitli kapı aslında bir çözüm yolunun bulunduğuna fakat bu çözümün sadece bir kişide olduğuna (anahtarın sahibi) işarettir. Bu tip rüyalarda bir işin olması ya başka bir işin olmasına ya da birinin izin vermesine bağlıdır. Fakat, rüyada mevcut kilitli kapının anahtarının bulunması ya da bu anahtarın nerede olduğunun bilinmesi aslında biraz uğraşarak çözülebilecek bir problemle karşı karşıya olmaya işarettir.

Rüyada bir odada hapsolmak baskı altında kalmak, kısıtlanmak ya da bağımsız olamama temalıdır. Bu rüyayı gören için şimdilik bir seyahat mümkün değildir ya da yaşamı çok dar bir alana sıkışmıştır. Bazen rüyada bir odada hapsolmak içindeki potansiyeli keşfedememek ya da keşfetmiş olsa bile kullanmasına izin verilmemesine işarettir. Bu rüyanın sahibi belki de büyük işler başarabilecek yeteneklere sahiptir fakat rüyasında çevresindeki tüm duvarlar ve üzerine kapanmış o kapı aslında onun önündeki engelleri temsil eder. Odada hapsolma rüyaları bazen kişinin hayatına aşırı müdahale olması, aşırı kontrol edilme hissi dolayısıyla hayatın gidişatını kendi istediği yöne doğru götürememe hissini yansıtır.

Rüyada karanlık oda karamsarlık, umutsuzluk ve çözüm üretememeye delalettir. Bu rüyanın sahibi hayatın sadece bir alanında ya da bir sorunda hapsolmuştur ve bu sorunu çözmek için nereden başlaması gerektiğini ya da ne yapması gerektiğini bilemez, ışıksız ve rehbersiz kalmıştır. Kendisine yol gösterecek bir bilirkişiye ya da rehbere ihtiyacı oldukça fazladır. Bazen karanlık bir odada kalmak hapis cezasına çarptırılmaya delalettir.

Rüyanızı yazın:

bottom of page