top of page

Rüyada ölü bebek görmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

  • Bitiş

  • Engel

  • Kayıp

  • Çöküş

  • Eksiklik

  • Hastalık

  • Vedalaşma

  • Başarısızlık

  • Çıkmaz sokak

  • Kapanmış sayfa

Rüyada ölü bebek görmek ne anlama gelir?

Bebekler rüyada ortaya çıktıklarında bize genellikle yeni başlangıçların, fırsatların ve henüz olgunlaşmamış fakat beslenmeye ve büyütülmeye muhtaç yönlerimizi gösteren sembolik mesajcılardır. Fakat, ölü bir bebek ne yazık ki yaşamımızdaki başarısızlıkları ve kayıpları yansıtır. Bir bebeğin rüyada ölü doğmuş olması yaşamımızdaki bir çıkmaz sokağa işaret edebilir ve bize “bu işe asla bulaşma” sembolik mesajını getirir.


Ölü bebek rüyası rahatsız edici doğasına rağmen sanıldığı kadar kötü anlam içermiyor olabilir. Bazen yaşam yolculuğunda karşımıza çıkan “dur” levhaları gibidirler. Asla bulaşmamamız gereken işlere ya da verim alamayacağımız uğraşlara işaret edebilirler. Metaforik olarak başlar başlamaz bitmiş bir şeye işaret ederler. Ölü bebek rüyasını gördüyseniz kendinize şu soruları sormalısınız: yaşamımda başlar başlamaz sona eren ne var? Kendimi neyin içine sokuyorum? Neye asla bulaşmamam gerekiyor?

Rüyada ölmüş bir bebek görmek

Ölü bebek rüyası bize bir şey söylemeye çalışır. Bu rüyanın herkese getirdiği mesaj yad a uyarı farklıdır. Yaşamınızda bilinçli olarak kendinizi bir şeyin içine sokmaya çalışıyor olabilirsiniz. Fakat bu belki de sizin için çoktan kapanmış bir sayfa. Kesin ve net bir şekilde yüzünüze kapanmış bir kapı olabilir. Birinden red ya da hayır cevabı mı aldınız? Ölü bebek gördüğünüz rüya aslında başlar başlamaz kapanmış her sayfanın sembolü olabilir. Bunun ne olduğunu yalnız siz bilebilirsiniz.


Rüyalar alemi bize bir şey anlatmak için farklı arketipler seçer. Rüyalarımızda krallar, kraliçeler, ak sakallı dedeler ve hiç tanımadığımız kişileri görürüz. Aslında bunların her biri bilinçaltımızın bizim için seçtiği birer mesajcıdır. Peki bilinçaltınız sizin için neden bir “ölü bebek” mesajcısını seçti? Bu rüyanın size getirdiği mesaj ne olabilir. Bunu anlayabilmek için aynı zamanda rüyada gördüğünüz ölü bebeğin sizde uyandırdığı duygulara da bakmalısınız.

Bebek rahim içinde büyüyüp geliştiği için bir süredir bir şeyin içinde gelişen bir fikir ya da projeyi de temsil edebilir. Fakat, doğmuş olması aslında bu projenin sonucunun alındığına işaret eder. Ölü doğmuş olması ise sonucun kötü olması ya da rüya sahibi için hiçbir menfaat sağlamayacak bir sonuç alınmasına işaret edebilir. Rüyada ölü bir bebek hayatınızdaki başarısız fırsatlar, fikirler, planlar veya ilişkilerin sembolü olabilir. Bir şey bir süre büyümüş, gelişmiş fakat sonuç sizin için tam anlamıyla bir fiyasko!


Alternatif olarak, ölü bebek imajı geçmiş deneyimlerden kaynaklanan duygusal ve psikolojik bir travma ile ilgili olabilir. Burası sizin için son durak, tamamen sona ermiş bir şey var ve bunun bilincindesiniz. Bu yüzden rüyanızda ölü bebek görmüş olabilirsiniz. Çünkü sembolik alemdeki ölüm aslında sona ermiş ve bitmiş bir şeyi temsil eder. Rüyadaki ölüm aynı zamanda bir daha asla eskiye dönüp tamir etme olasılığı bulamayacağımız bir şeyin simgesidir. Peki sizin yaşamınızda başlar başlamaz ölen (biten) nedir? İşte rüyanıza ölü bebek kılığında giren şey tam olarak onu temsil ediyor.

Rüyadaki bebek aynı zamanda iç çocuğumuz ya da iç dünyamızda dokunmamız gereken bir yanımızı temsil eder. Belki geliştirmemiz gereken bir yön ya da bir yetenek. Fakat bebek ölü ise konu kesin ve net olarak kapanmıştır. Bir sebepten dolayı bu iç çocuğa artık dokunamaz, onu besleyemez ve büyütemezsiniz. Bir mesele artık kapanmış, orada öylece bırakılmış. Ya da bir fikir ya da fırsat ortaya çıkar çıkmaz üzeri örtülmüş olabilir.


Rüyada ölü bebek vedalaştığımız bir şey metaforu da olabilir. Bir şeyle yeni vedalaşmışsınız ya da bilinçsiz olarak bir alanda son noktayı koymuşsunuz. Bebekken ölmek aynı zamanda bir şeyin büyüyüp gelişmesi için çok zaman verilmediği anlamına gelir. Bu yüzden bu rüyayı gördüyseniz kendinize sormalısınız. Büyüyüp gelişmesi için zaman tanımadığım şey nedir? Çok erken vedalaştığınız bir şey mi var? Belki de çok zamandır üzerinde uğraştığınız bir projenin ölmüş olduğunu hissediyorsunuz ya da projenize hiç şans tanınmadığını düşünüyorsunuz.


Sembolik olarak ölü bebek rüyaları araba kazası rüyalarıyla benzerlik gösterir. Her ikisinde de ani bir duruş ya da kapanmış bir sayfa metaforları gizli. Tam yaşam hızımızı almışken bir anda bir engele toslamakla ölü bir bebek görmek aslında semboller aleminde aynı mesajı içerir. Her ikisi de bizim için bir “dur” levhasıdır. Kaderde bu noktada bir vedalaşma var. Biriyle ya da bir şeyle vedalaşılacak!


Rüyanızı yazın:

bottom of page