top of page

Rüyada otel görmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Tatil

 • Mola

 • Sakinlik

 • Durmak

 • Bekleyiş

 • Dinlenme

 • İsteksizlik

 • Durgunluk

 • Gecikmeler

 • Kararsızlık

 • İş değişimi

 • Duraksama

 • Bereketsizlik

 • Geçiş süreci

 • Hareketsizlik

 • Pasif bekleyiş

 • Dönüm noktası

 • Planları askıya almak

 • Konfor alanının dışına çıkmak

Rüyada otel görmek ne anlama gelir?

Rüyada otel yaşam yolculuğumuzda bize ait olan alanın (evimiz) aynı zamanda konfor alanının dışı metaforudur. Kendimizi ait olmadığımız bir yerde ya da geçici bir durumda hissettiğimizde rüyamızda bir otelde bulunduğumuzu görebiliriz. Eğer bu rüyayı görüyorsak rüyanın senaryosu ne olursa olsun yaşanan durumun geçici olduğu bilinmeli.


Oteller yoğun hareketin olduğu yerlerdir (tabi rüyanız bunun aksini göstermiyorsa). Her zaman yeni insanlar gelir ve insanlar ayrılır. Rüyada otelde gördüğümüz kişiler aslında geçici bir durumda (özümüzden uzaklaştığımız bir durumda) bizim için bir şeyler ifade eden arketiplerdir. Rüyanızdaki bu arketiplere ve rüyanın senaryosuna bakarak aslında bu rüyanın vermek istediği mesajı alabilirsiniz. Rüyada otelde karşınıza hoş ve nazik insanlar mı çıktı? O halde geçici de olsa hoş bir şey yaşayacaksınız. Rüyada size negatif enerji veren kaba ya da sorunlu bir şeyler mi vardı? Bir süreliğine bazı sorun ya da engellerle mücadele etmeniz gerekecek.


Rüyada otel bazen yaşamı bekleme moduna aldığımız zamanlarda gördüğümüz rüyalardandır. Tam olarak istikrarın sağlanmadığı geçici bir süreçteyken bu rüyayı görebiliriz. Bilinçaltımız aslında bize “yerleşik düzende” olmadığımızı, yaşanan bu durumun bir süre devam edeceğini söylemeye çalışmaktadır. Bu yüzden tıpkı uyanık yaşamda geçici konaklama olarak kullandığımız oteli görürüz. Bilinçaltı aslında oteli bize ait olmayan bir konaklama aracı olarak inşa ederek bize içinde bulunduğumuz durumu anlatmaya çalışır.

Rüyada otelde kaldığını görmek

Rüya sembolizminde otel aynı zamanda kendinizi oldukça huzursuz hissettiğinizi ve bir rutinden çıkmanız gerektiğini gösterir. Belki de bir süreliğine özünüzden ya da konfor alanınızdan uzaklaşmanız gerekiyor. Fakat bu rüyayı gördüyseniz kendinize sormanız gereken şunlardır: otelde nasıl bir ortamdaydınız? Mutlu muydunuz? Yoksa huzursuz muydunuz? Kendinizi kötü hissettiğiniz bir otelde görüyorsanız bu gelecekte çalışma ortamınızda değişiklikler olduğunu ve bu değişikliklere ayak uyduramadığınızı gösterebilir. Bu rüyanın tüm amacı, ruhsal gelişime ihtiyacınız olduğunu size göstermektir. Belki de özünüzden ve konfor alanınızdan ayrılmanız gerekli.


Rüya psikologları Carl Jung'a dönersek otel, seyahat ve tatil rüyaları hayatın gerçeklerinden kaçma gizli arzumuzla bağlantılı. Esasen bu rüya halimizi etkileyen zihinsel dürtülerin göstergesidir ve uzaklaşma arzusunu yansıtır. Çok fazla sorumluluk mu aldınız? Gelirinize göre yapmak zorunda olduğunuz ödemeler çok mu fazla? Belki de her şeyden kaçma arzusu içindesiniz ve tüm bunlar size çok ağır geliyor. Bunu daha da genişleterek otel ya da seyahat etme rüyalarının günlük hayatta bir şeylerden kaçmaya çalıştığımızı gösterdiğine açıktır. Evet, rüya halimiz ile uyanık yaşamda sahip olduğumuz koşullar arasında meydana gelen sayısız benzetme zaten oldukça şaşırtıcı.

Fakat otel görülen rüyalardaki duygu tonu ve niyete de bakmalıyız. Rüyada bir oteldesiniz fakat eve döneceğinizi biliyor musunuz? Bunu rüyada hissettiniz ve kendi kendinize tekrar ettiniz mi? Yoksa eve dönmek isterken evi bulamıyor muydunuz? Rüyada ev daima özünüz ve konfor alanınızı temsil eder. Otelden eve dönüş aslında bilinçaltında öze ya da eskiye dönmeyle eşleştirilmiştir. Otel belki de bir süreliğine kontrolden çıkan bir durumu temsil ediyordu ve tam anlamıyla bir anormalleşme. Oysaki siz normalleşme sürecine girmek istiyorsunuz, bu yüzden rüyanızda geçici olarak bir otelde konaklıyorsunuz.


Tüm bunların yanı sıra rüyada bir otelde kalıyor olmak alışamadığınız değişikliklerin ve anormalleşmiş bir sürecin temsilcisi olabilir. Hatta bu rüya bazen hayatta güvenli bir sığınak (ev) aradığınızı gösterir. Belki de herhangi bir eleştiriyle karşılaşmayacağınız bir yer olduğunu hissediyorsunuz? Şu anda konfor alanınız olan yerde bile size rahatsız eden bir şey var. Bu yüzden bir süreliğine konfor alanınızın dışında yaşamaya karar verdiniz. Fakat, bu yine de iyi bir haber. Çünkü bir otel rüyası ne kadar kötü olursa olsun o durumda fazla uzun süre kalmayacağınızı müjdeler.

Semboller aleminde evlerimiz kendimizi güvende ve rahat hissettiğimiz ve normalde uyanık bir yaşamda konfor alanımızda hissettiğimiz yerlerdir. Bu nedenle rüyada bir otelde bulunmak bu alanın dışında kalmak ya da henüz alışık olmadığımız yeni bir düzene doğru geçiş sürecine girmeye işarettir. Fakat bu rüyayı yorumlarken otelde neden kaldığınız, rüyada nereye gitmeyi planladığınız gibi ayrıntılara da dikkat etmelisiniz. Oraya nereden geldiniz? Ve otelden nereye geçecektiniz? İşte rüyadaki bu ufak ayrıntılar aslında yakın geçmiş ve yakın gelecekle ilgili bilgi getiren detaylardır.

Rüyanızı yazın:

bottom of page