top of page

Rüyada papağan öldürmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Atlatmak

 • Bitirmek

 • Kurtulmak

 • Rahatlamak

 • Tamamlamak

 • Galip çıkmak

 • Engel aşmak

 • Elimine etmek

 • Sorun çözmek

 • Rafa kaldırmak

 • Bertaraf etmek

 • Sınav kazanmak

 • Düşmanı yenmek

 • Gerilimi azaltmak

 • Çatışmayı önlemek

 • Büyük iş başarmak

 • Zorlukların üstesinden gelmek

Rüyada papağan öldürmek ne anlama gelir?

Rüyada bir papağanı öldürmek bazen hayatımızdaki ufak tefek ayrıntılar ya da önemsiz meselelerle ilgilidir. Bilinçaltımız bize kişileri ya da olayları göstermek amacıyla da rüyalarımızda arketipler yaratır. Papağan yada diğer küçük hayvanlar da bu arketiplerinden yalnızca biridir. Aslında rüyadaki “papağanı öldürme eylemi” bu durumda ufak bir meseleyi çözmek ya da bir işi sonlandırmaktır.


Rüyamızda öldürdüğümüz bir papağan bazen küçük bir ayrıntıya değinir. Rüyalarda hayvanların büyüklüğü ve hacmi aslında yaşamımızda ortadan kaldırma arzusu içinde olduğumuz durumun büyüklüğüyle doğru orantılıdır. Örneğin, öldürdüğünüz hayvan bir papağan değil fil olsaydı bu rüya sizin için büyük bir sorunu halletmenin temsilcisi olacaktı. Yine buna benzer şekilde yırtıcı bir hayvanı rüyanızda öldürmüş olsaydınız istikrarınızı tehlikeye sokacak bir düşman ya da tehlikeyi ortadan kaldırmış olacaktınız. Rüyalar bizimle bir senaryo ve oyuncular aracılığıyla konuşurken olayları anlatmak amacıyla bu oyunculara farklı sıfatlar ve özellikler verir. Tıpkı papağanun küçük ve zararsız bir hayvan olması gibi bir papağan öldürme rüyası aslında küçük ve zararsız bir şeyden kurtulacağınızı öngörür.

Rüyada papağan öldürdüğünü görmek

Rüyalarımız bizimle oldukça ilginç bir sembolizm diliyle konuşur. Bu sembolizm dilinde  “papağan öldürme” eylemi aslında yaşamımızın bir alanında bir şeyi yok etme arzusu içinde olduğumuzu gösterir. Rüyada gördüğümüz hayvanlar kendi kişilik parçalarımıza ya da yaşamımıdaki ufak ayrıntılara, bazen bazı arketiplere değinirler. Rüyada bir papağanu öldürmek bu parçalarla ilgili sonlandırma arzumuzu temsil eder.


Papağan gibi küçük hayvanları gördüğümüz rüyalar bazen yaşamımızdaki çocuklar ya da bebeklerle ilgili ayrıntılara değinir. Özellikle bir anne ya da babanın rüyasında bir papağan öldürdüğünü görmesi durumunda bu rüyanın kendi çocuğuyla ilgili olma olasılığı vardır. Bu rüya bir çocukla ilgili sorunun halledilmesi alameti olabilir. Örneğin, bir çocuğun sağlık sorununun çözülmesi, ya da okula kaydının yapılması veya o çocukla ilgili herhangi bir problemin nihayetinde hallolması durumunda rüyamızda bir papağan öldürebiliriz.

Rüyada papağan öldürülmesi

Bilinçsiz zihnimiz bazen bize geçmişi geride bırakma mesajı vermek istediğinde rüyamızda bir papağanı ya da küçük bir hayvanı öldürebiliriz. Bazen bilinçsizce geçmişi geride bırakıp yolumuza devam etmek istediğimizde aslında bir şeyi tamamen sonlandırmak isteriz. Rüyada karşımıza çıkan ve öldürdüğümüz papağan aslında yaşamda sonlandırmak istediğimiz ufak bir ayrıntıyı göstermek için bilinçaltımız tarafından yaratılmış bir arketiptir. Peki bilinçaltımız neden bizim için bir papağan yarattı? Bunu anlayabilmek için sizin için papağanun ne anlama geldiğine odaklanmalısınız. Papağan size göre küçük ve sevimli bir hayvansa ve rüyanızda onu öldürdüğünüzde büyük üzüntü hissettiyseniz yaşamda yeni bir sayfa açmak için fedakarlık yapmak zorunda kalacaksınız. Eğer papağanları sevmiyor ve rüyanızdaki papağanu öldürdüğünüzde hiçbir üzüntü hissetmiyorsanız bir sorundan kurtulacaksınız.


Bir papağanı rüyamızda vahşice öldürüyorsak bu rüya yaşamımızda bağımsızlık özlemi içinde olduğumuzu yansıtıyor da olabilir. Özellikle öldürdüğümüz papağan kendi papağanumız ya da bize bağımlı bir papağan ise yaşamda bize ayak bağı olan bir sorun ya da davranıştan kurtulma arzusu içinde olduğumuz zamanlarda böyle bir rüyayı görebiliriz. Aslında bilinçaltımız papağanu öldürerek bize bir şeyin artık yaşamımızda olmayacağı mesajını vermeye çalışmaktadır. Fakat yine de bu tür rüyaların yorumlanması için rüyadaki duygu tonuna ve papağan öldürürken ne hissettiğimize bakmalıyız.

Rüyada ölü papağan

Ölü papağan gördüğümüz bir rüya bazen yakın arkadaşlarımızla ilgili ufak ayrıntılara değiniyor da olabilir. Papağanlar evcil hayvanlar ve en yakın arkadaşlarımızdır. Bilinçaltımız bize kendimizden yaşça küçük kişileri, naiv kişiliğe sahip bireyleri, bazen çocukları ya da kırılgan kişilikli bireyleri göstermek amacıyla rüyamızda bir papağan ya da küçük bir hayvan yaratır. Bu hayvanı öldürmek aslında bu kişiyle küslük yaşamak ya dao kişiyle ilgili bir konuyu sonlandırmaktır. Rüyadaki papağan saldırgan ya da tehlikeli görünüyor ise bu rüya kendimizden güçsüz bir düşman ya da rakibi yenmekle alakalı olabilir.


Bilinçaltının bizimle rüyalarla konuşma biçimi semboliktir. Bazen rüyalardaki “öldürme” eylemi temizleme ya da kurtulmadır. Fakat rüyaların sembolik dilinde ifade edilen kurtulma her zaman bir sorun ya da engelden kurtulma değildir. Bazen bize zarar verdiğini düşündüğümüz çekirdek düşünceler ya da kalıplaşmış inançlarımızdan kurtulma arzusu içinde olduğumuzda da rüyamızda küçük ve zararsız bir hayvanı öldürdüğümüzü görebiliriz. Bu rüyayı görüyorsak yaşamın gidişatından memnun olmayıp bir şeyin yaşamımızda fazlalık ya da bizim için gereksiz olduğunu büyük ihtimalle biliriz ve ondan kurtulmak isteriz.


Tüm bunlara ilave olarak, sembolik rüyalar alemindeki “papağan öldürme eylemi” bazen başarıyla sonlandırılmaya işaret edebileceği gibi bazen tam anlamıyla bir fiyaskoya da işaret edebilir. Bu yorum tamamen rüyadan aldığımız enerjiye göre yapılmalı. Rüyanızda bir papağanu nasıl öldürdünüz? Papağan kötü, çirkin ya da saldırgan tavırlar sergilerken onu öldürdüğünüzde ondan kurtulduğunuzu mu hissettiniz? Eğer cevabınız evet ise bu başarıyla bir sonlandırılmanın işaretidir. Masum bir papağanu haksız yere acımasızca öldürüp daha sonra bu öldürmeden dolayı pişmanlık mı hissettiniz? Bu ufak bir organizasyonda başarısızlık ya da bir işi berbat etme alameti olabilir.

Rüyanızı yazın:

bottom of page