top of page

Rüyada saç dökülmesi

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Azalmak

 • Eksiltmek

 • Kaybetmek

 • Mal satmak

 • Fakirleşmek

 • Ödün vermek

 • Kontrol kaybı

 • Maddi sıkıntılar

 • Güç kaybetmek

 • Yükün azalması

 • Paranın erimesi

 • Geçimin daralması

 • Kazancın azalması

 • Birikimlerin azalması

 • Kaynakların tükenmesi

 • Durumun kötüye gitmesi

Rüyada saç dökülmesi ne anlama gelir?

Saçlarımızın döküldüğünü gördüğümüz rüyalar sembolik olarak kaybetme korkusu ve arzu etmediğimiz halde kendimizden feda etmek zorunda kalacaklarımızla ilgili endişelerimize vurgu yapar. Rüyasında saçları dökülen kişi kendisi için çok değerli olan bir şeyi kaybetme korkusu yaşamaktadır. Bilinçaltımız kayıpları genellikle bir organın, dişlerimizin ya da saçlarımızın olmadığını göstererek vurgulama yapar. Bilinçaltımız aslında kendimizden eksilttiklerimizi vurgulamak için bizi daha zayıf, saçsız, dişsiz ya da bir organı eksik bir kılığa sokarak mesaj vermektedir.


Saçlarımızın döküldüğünü gördüğümüz rüyalar aynı zamanda yaşam yolculuğunda sahip olmayı çok arzu edip sahip olamadıklarımızı vurgulayan rüyalardır. Peki nelere sahip olmayı ister ve sahip olamayız? Özgüven olabilir mi? Evet olabilir. Peki ya para? O da olabilir. Saçlarınızın döküldüğünü rüyanızda gördüyseniz bilmelisiniz ki yaşamınızda bir şeylerin eksikliğini yoğun bir şekilde hissetmektesiniz. Daha yüksek bir kariyer hak ettiğinizi düşünüyor olabilirsiniz ya da partnerinizin yokluğu sizi derinden etkiliyor da olabilir.

Saç dökülmesi rüyaları bazen geçici öz güven kaybı göstergesidir. Öz güveni yüksek kişiler de ara sıra öz güven kaybı yaşayabilirler ve bu rüyayı görebilirler. Örneğin, çok uzun zamandır işsiz misiniz? Belki de kendinizi yetersiz görmeye başladınız ve öz güveninizde azalma oldu. İşte bu durumda rüyanızda saçlarınızın döküldüğünü görmeniz mümkün. Ya da hiç paranız kalmadı mı? Gezip tozacak kadar bile paranız mı yok? Rüyada saçlarınızın döküldüğünü görmeniz normal.

Rüyada saçlarının döküldüğünü görmek

Rüyada saçların dökülmesi bazen maddi kayıplara, mal kaybına, dolandırılmaya ya da düşmana bir şey kaptırmaya da işaret edebilir. İşinizi birine mi kaptırdınız? Evet rüyada saçlarınızın döküldüğünü görebilirsiniz. Bankadaki bütün paranız hatta birikimleriniz mi tükendi? Saçlarınızın döküldüğünü görebilirsiniz. Hatta dolandırıldınız ve cüzdanınızdaki paranın çalındığını mı anladınız? Evet yine saçlarınızın döküldüğünü görebilirsiniz. Saçlarınızın döküldüğünü gördüğünüz rüyalardan sonra birilerine bir şey kaptırma riskiniz her zaman vardır, dikkatli olun.

 

Bazen rüyada saç dökülmesi (özellikle dişilik sembolü olduğu için kadınlarda) güç kaybetme ya da karşı cinsin gözünde dişiliğini kaybetme alametidir. Bu durumda bir kadının rüyasında saçlarının döküldüğünü görmesi hayra alamet değildir. Partnerinin kendisine ilgisi, sevgisi ya da cinsel arzusu azalan bir kadının rüyasında saçlarının döküldüğünü görmesi olasılığı da bulunur. Yine buna benzer bir “dişilik azalması” sembolü olan saçlarımızı rüyada kaybetmemiz ya da saçların dökülmesi kadınlarda erken menopoz işareti de olabilir.

Bazen saçlarımızın döküldüğü rüyalar “elde avuçta hiçbir şey kalmaması” metaforudur ve paranın ya da kaynakların tamamen tükendiği anlamına gelebilir. Bu rüya bazıları için iflas, bütün işçileri işten çıkarma ya da bütün parasını bir şey için harcamak anlamına da gelebilir. Bu rüya aynı zamanda enerjinin ve kaynakların tükenmesinden duyulan endişeye işaret eder. Bu rüyanın ana teması bitmek ve tükenmektir. Rüya sahibi bazen maddi kaynakların tükenmesinden dolayı iflas korkusu yaşamaktan bu rüyayı görür ya da bir yolun artık sonuna gelmeye başladığını düşünmektedir.

Rüyada saçların tamamen dökülmesi:

Saçlarımızın tamamen döküldüğünü gördüğümüz rüyalar genellikle negatif unsurları barındırsa da bazen negatif anlam içermezler ve her zaman kasvetli bir şeye işaret etmezler. Bazen bir konuda aşırıya kaçmak ve kendinizden bir miktar ödün vermek yerine umduğunuzdan fazla vermenin simgesidir. Örneğin, bir pazarlık yaptınız, bir miktar indirim yapmak gibi bir niyetiniz vardı fakat indirimi o kadar fazla yaptınız ki neredeyse hiç kar etmediniz. İşte bu durumda rüyada saçlarınızın döküldüğünü görebilirsiniz. Ya da bir sınavda beklediğiniz sonuç değil onun çok altında puan aldınız ve “ben bundan fazlasını bekliyordum” dediniz, işte bu durumda da rüyada saçlarınızın döküldüğünü görebilirsiniz. Daha fazlasını beklerken çok az hatta hiçbir şey almadığınız durumlarda rüyanızda saçlarınızın tamamen döküldüğünü görebilirsiniz.

 

Çok ilginç gelecek belki fakat saçlarımızın döküldüğü rüyalar belki de iyi beslenmediğimize ve vücudumuzda eksik olanlara (örneğin vitamin eksikliği) işaret edebilir. Evet, şaka yapmıyoruz gerçekten saç dökülmesi rüyaları vücudumuzun bize verdiği bir sinyal olabilir ve takviye edilmesi gereken her şeye atıfta bulunuyor olabilir. Bunun tam tersi olarak uzun ve parlak saçlar daima sağlık ve uzun ömrün işaretidir. Ayrıca uzun ve parlak saçlar bedensel anlamda stoklarımızın yeterli olduğuna da işaret eder. Sadece dökülmüş saçlar saçlarımızın kötü, dökülmüş ya da bakımsız olduğunu gördüğümüz her rüya fiziksel anlamda bir şeylere ihtiyaç duymanın işaretçisi olabilir.

 

Saç uzaması ve saç dökülmesi rüyaları sembolik olarak birbirinin tam zıttı rüyalardır. Saçımızın uzadığı rüyalarda kendimize bir şeyler ekleriz, bazen bilgi birikimini arttırır, kazancımızı ya da birikimlerimizi arttırırız. Fakat saçlarımızın döküldüğü rüyalar tamamen kendimizden eksilttiklerimizle ya da tamamen kaybettiklerimizle alakalıdır. Peki bu kötü haber mi? Bazen evet bazen hayır. Kendimizden azalttığımız şey para ya da birikimlerimiz olduğu gibi bazı yaşam yüklerimizi azaltıyor da olabiliriz ki o zaman bu rüya hayırlı bir rüyadır.

Rüyanızı yazın:

bottom of page