top of page

Rüyada takip edilmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Kaçmak

 • İstememek

 • Ertelemek

 • İnat etmek

 • Uzaklaşmak

 • İnkar etmek

 • Uzaklaşmak

 • Sonuçları almak

 • Yüzleşme sorunu

 • Görmezden gelmek

 • Sorunlardan kaçmak

 • Geçmişten gelen sorunlar

Rüyada takip edildiğini görmek ne anlama gelir?

Rüyalar aleminde arkamız daima geçmişimizi önümüz ise geleceğimizi gösterir. Arkamızdan bizi takip eden her şey bilinçaltı aleminde geçmişten gelen enerjileri sembolize eder. Bir başka deyişle, rüyasında takip edildiğini gören kişinin geçmişi hala yakasını bırakmamaktadır. Bu rüyaların yorumunu rüya sahibi kendisini kimin ya da neyin takip ettiğine bağlı olarak yapmalıdır. Vahşi bir hayvan tarafından mı takip ediliyordunuz? O halde geçmişteki bazı eylemlerinizin sonuçları bugün sizi yok edecek ya da sahip olduğunuz her şeyi ortadan kaldıracak kadar etkili olabilir, bu konuda korkularınız var. Sizi bir tanıdığınız mı takip ediyordu? O halde bu kişiyle ilgili geçmişle alakalı fakat hala kapanmamış bir konu bugününüzü etkilemekte.

 

Rüyada takip edilmek geçmişten kaçmak ya da geçmişi inkar etmek metaforudur. Özellikle bu rüyayı (birinden ya da bir şeyden kaçtığınızı) sürekli görüyorsanız bir inkar mekanizmasından artık çıkmalı ve bir şeylerle yüzleşmelisiniz. Çünkü siz kaçtığınız sürece o ya da onlar sizi kovalayacak. Daha derin yorumculuk için kaçtığınız kişi ya da varlığın yaşamınızda hangi arketipe dokunduğuna dikkat etmelisiniz. Bir doktor tarafından kovalanıyorsanız bazı sağlık meselelerini erteliyor olabilirsiniz. Sizi kovalayan öğretmeniniz mi? Belki de eğitiminizle ilgili halletmeniz gereken sorunlar var. Ya da bugün işsizlik sorunu yaşıyor iseniz bunun sebebi almamış olduğunuz bir eğitim olabilir. Peki sizi kovalayanın ne olduğunu bilmiyorsanız? Geçmişte tam anlamıyla bir “bilinmezlik” olarak bıraktığınız bazı konular bugün yine gündeme geliyor.

Rüyada takip edildiğini görmek

Rüyada takip edilmek bazıları için sorunları çözmek yerine onları erteleyerek kurtulma çabasına işarettir. Rüyalar aleminde öldürdüğünüz her şey kapattığınız bir sayfa ya da sona erdirdiğiniz (bağlantı kopardığınız) bir şeyin sembolüdür. Rüyada kaçtıklarınız ise sona erdirme eylemi yerine “uzaklaşma” eylemini tercih ettiğinizi gösteriyor. Bu uzaklaşma bazen bir yolculukla olabileceği gibi bazen yalnızca zihinsel boyutta uzaklaşmadır. Zihinsel boyuttaki uzaklaşma görmezden gelme, inkar etme ya da yokmuş gibi davranmaktır. Eğer sorunlarınızı çözmek yerine onlardan zihinsel boyutta uzaklaşmayı tercih ediyorsanız rüyanızda büyük bir ihtimalle birinden ya da bir şeyden kaçtığınızı görürsünüz.

Rüyada kaçtığımız her şey gerçek yaşamımızda yüzleşemediklerimizin sembolü olabilir. Korkularımız da buna dahildir. Korkular yalnızca onlarla yüzleşirsek yenilirler. Yüzleşmediğimiz ve kaçtığımız her şey iç dünyamızda “korku” olarak kalmaya devam edecektir. Bilinçaltımızın bir cismi, arketipi ya da kişiyi bize rüyamızda arkamızda göstermesi aslında rüyalar diliyle “önümüze alamama” ve yüzleşememe metaforudur. Önümüze (görüş alanımıza) alamadığımız ve arkamızda bırakmayı tercih ettiğimiz her şey hala yüzleşmeye hazır olmadıklarımızın sembolüdür. Yaşamımızda korku olmaktan çıkmaları için onları görüş alanımıza (önümüze) almamız gerekir.

Tüm bunların yanı sıra rüyada takip edilmek bize yaklaşmasını istemediğimiz durumlardan kaçış metaforudur. Çok ilginç olmasına rağmen kaçtığımız şey bazen evlilik, işsizlik hatta yeni bir iş bile olabilir. Bilinçaltımız istemediğimiz her şeyi bize kaçtığımız bir yaratık ya da bir kişi kılığına sokarak gösterir. Örneğin, tembel yaşamaya alışmış birinin rüyasında birinden ya da bir şeyden kaçıyor olması ya da hoşuna gitmeyen bir varlık tarafından takip edilmesi bazen iş hayatına girişe hazır olmamak anlamına gelebilir. Ya da bunun tam tersine çalışan biri için kendisini takip eden bir gölde işsizlik korkusunu yansıtabilir. Kısacası, bilinçaltının çalışma şekli o kadar farklıdır ki bize yaklaşmasını istemediğimiz her şey rüyamızda bir kılığa girerek bizi takip eden bir arketip olarak belirebilir.

Takip edilme rüyaları tek yönlü olarak yorumlanamazlar ve bizi takip eden arketipin bizim için ne anlama geldiğini de mutlaka anlamamız gerekir. Ünlü psikiyatrist Carl Jung’a göre arketipler bilinçaltının bileşenleridir ve insan düşünce ve davranışlarını organize etmeye, yönlendirmeye hizmet ederler. Örneğin bir doktorun bizi takip etmesiyle polisin takip etmesi aynı şey değildir. Doktor bilinçaltı semboller dilinde bir şifacı arketipiyken polis kanun uygulayıcı ve kaos giderici mekanizmanın simgesidir. Doktordan kaçan sağlık sorunlarından kaçar. Rüyasında polisten kaçanın gerçekte kaçtığı kurallardır. Bu rüyanın sahibi büyük ihtimalle içinde bulunduğu sistemin kurallarını beğenmemekte ve bu kurallara uymamak konusunda direnmektedir.

Peki rüyada yalnızca takip edildiğimizi hissediyor fakat bizi neyin takip ettiğini bilmiyorsak bu ne anlama gelir? Ya da bir hayalet, ruh veya gölge gibi fiziksel aleme ait olmayan ruhsal alemin yaratıkları tarafından takip edilmek rüya tabirciliğinde bize ne anlatmaya çalışır? Bu tip rüyalarda bize getirilen mesaj aslında geçmişte yaşamımızda “bilinmezlik” olarak kalmış ve kafamızdaki sorulara cevap bulmadan kapattığımız bazı sayfaların hala ruhsal boyutta açık tutulduğudur. Bazı sayfaların artık kapatılması gerekmekte ve bu sayfaların yalnızca fiziksel değil iç dünyanızda da (ruhsal boyutta) kapatılması gerekmektedir.

Rüyanızı yazın:

bottom of page