top of page

Rüyada taksi şoförü görmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Öncü

 • Ortak

 • Lider

 • Vesile

 • Değişim

 • Başlatan

 • İş birlikçi

 • Sorumlu kimse

 • Eylem çağrısı

 • Ön ayak olan

 • Çözümü bulan

 • Statükoya meydan okuyan

Rüyada taksi şoförü görmek ne anlama gelir?

Rüyada karşımıza taksi şoförü kılığında çıkan bireyler güçlü ve baskın arketiplerdir. Yaşamda A noktasından B noktasına ulaşmak için ihtiyaç duyduğumuz her şeye işaret ediyor olabilirler. Fakat taksi şoförü arketipinin olumlu yanı olduğu gibi olumsuz yanları da vardır. Taksi şoförünün olumlu yanı bizi bir yöne götürecek enerjiyi temsil etmesidir. Olumsuz yanı ise kontrol gücümüzü elimizden alacak bir şeye işaret etmeleri olabilir. Bazen işlerin kontrolümüzden çıktığını bilinçaltımız rüyamıza kötü karakter bir taksi şoförü yaratarak anlatmaya çalışmaktadır. Burada bilinçaltımız aslında yaşamımızın kendi istediğimiz istikamete değil kendi yarattığı “kötü karakter” şoförün istediği yönde ilerlediğini bize söyler.


Rüyada karşımıza çıkan kişilik türleri gerçek yaşama dair mutlaka bir şeylere dokunurlar. Taksi şoförü arketipi ise A noktasından B noktasına gitmek için şartların oluştuğuna değinir ve bizim için eylem çağrısıdır. Eğer taksi şoförü arabada bir grup insanı taşıyor ise bu rüyada “hepimiz beraberiz” mesajı bulunur. Taksi şoförü aynı amaca doğru ilerleyen kişilerin amaçlarına ulaşmalarını sağlayıcı ya da kolaylaştırıcı bir mekanizmayı temsil eder. Aslında rüyadaki taksi şoförü her zaman bir birey değil bazen bir olay ya da vesiledir. Dolayısıyla taksi şoförünün kişiliği, karakteri ve davranışları bu olayın oluş biçimiyle örtüşecektir.

Rüyada taksi şoförü olduğunu görmek

Yaşam yolculuğumuzda taksi şoförü değişim ya da vesile olarak karşımıza bir çok kez çıkar. Rüyadaki taksi şoförü ise bu değişimin oluş biçimiyle ilgili bilgi sunar. Taksi şoförünün bizi götürdüğü yolda harcadığımız süre, yolculuğun nasıl yapıldığı hatta rüyada yanımızdaki arketipler farkında olmasak da bize bu değişim hakkında bilgi getiren ipuçlarıdır. Aslında taksi şoförünün yanı sıra içinde bulunduğumuz taşıt aracı bilinçaltımızın bir grup insanı aynı konteynır içine alma çabasıdır. Bu rüyada insanlar 2 çeşittir: aracın içindekiler (bizimle hareket edenler) ve aracın dışındakiler (bu harekete katılmayanlar). Taksi şoförü ise bu hareketi belli kurallar çerçevesinde sağlayan kişi ya da mekanizmadır.


Rüyadaki taksi şoförü aynı zamanda değişimi sembolize eder ve sembolik olarak köprü rüyasına benzerler. Taksi şoförü köprü gibi stabil değildir. Köprü bizim için bir noktadan diğer noktaya geçiş için şartların oluştuğundan haber verirken taksi şoförü hareketli bir sürece işaret eder ve bir noktadan diğer noktaya bizi götüren enerjidir. Köprü rüyalarında değişim için daha çok efor sarfetmemiz gerekir. Taksi şoförüye kendimizi teslim etmemiz yeter. Değişim kendimizi akışa bıraksak da bizim için olacaktır.

Rüyada taksi şoförü aynı zamanda yaşamımızdaki aktif yönlendirici unsurları temsil eder. Bazen bu unsurlar fikir değişiklikleri ve yaşama dair verdiğimiz kararlar da olabilirler. Yaşamımız bir yöne doğru ilerlerken rüyamızda taksi şoförü gördüğümüzda ani bir karar değişikliğiyle kendimizi başka bir amacın peşinde koşarken bulabiliriz. Burada taksi şoförü aslında bizim için yeni bir yönün açık olduğunu göstermeye çalışmaktadır.


Tüm bunların yanı sıra taksi şoförü arketipinde yüksek liderlik vasıfları bulunmaktadır. Bu arketip bize bir gidişata nasıl öncülük edildiğine dair bilgi sunuyor da olabilir. Bu tip rüyaların yorumlanmasında şoförün hareketlerine ve yolculuğun seyrine odaklanmalıyız. Sinirli bir taksi şoförü, hızlı taksi şoförü ya da yavaş taksi şoförü gibi rüyada karşımıza çıkan taksi şoförünün özellikleri aslında yaşamımızda değişim içerisinde olan bir süreç hakkında bilgi getirir. Hatta bu tip rüyalarda taksi şoförünün karakteristik özelliklerine de odaklanmalıyız.

Rüyadaki şoför hem kendinin hem de yolcuların kaderini ve gidiş yönünü kontrolü altında tutan kişidir. Taksi şoförünün imajı kaderin denetleyicisi olduğu ya da olmadığı konusunda bilgi getirir. Bir rüyada taksi şoförünün karakterinden çok bizi nereye götürdüğüne odaklanmalıyız. Taksi şoförünün bizi götürdüğü yer gitmek istediğimiz bir yer mi yoksa korktuğumuz bir yer mi? Eğer taksi şoförü bizi istediğimiz bir yere götürüyorsa belki de bizim için hayallere kavuşma fırsatını temsil etmektedir. Eğer gitmek istemediğimiz bir yere götürüyorsa artık işler kontrolden çıkmış ve kendi kontrol etmediğimiz bir sürece (taksi şoförünün kontrol ettiği sürece) gitmeye başlamışızdır.


Rüyada taksi şoförü bir olayın olmasını kolaylaştırıcı ve sorumluluğu eline alan mekanizmadır. Dolayısıyla, rüyadaki taksi şoförünün tavırları, hal ve hareketleri bu süreç hakkında ipuçları verir. Bizi bir yere zorla götüren taksi şoförü aslında kaçınılmaz sona ilerleyiş korkusunu yansıtır. İstemediğimiz halde bir taksi şoförünün bizi bir yere götürdüğünü gördüğümüz rüyalar genellikle arzu etmediğimiz sonuçların yaklaştığına ışık tutarlar.

Taksi şoförü gördüğünüz rüyalarda hedeflerinize varıyor musunuz yoksa kayboluyor ya da istemediğiniz bir yere mi gidiyorsunuz? Rüyanın yorumunu bu soruya verdiğiniz cevaba göre yapmalısınız. Taksi şoförünün sürdüğü arabayla bir yere mi çarptınız? O halde sonuca ulaşmadan aniden sona eren bir şeyler olacak ya da kontrolden çıkmış hissediyorsunuz. Bu tip rüyaların yalnızca bilinçaltınızın yansıması olduğunu da unutmayın. Rüyada kaybolmak bazen hayatınızın yönünü belirleyememek ya da yaşam amacınızı bulamamakla ilgili olabilir. Kariyer seçimlerinize bir göz atın. Hayallerinizin işini mi yapıyorsunuz yoksa babanızın arzu ettiği mesleği yaparken mi kendinizi buldunuz?

Rüyanızı yazın:

bottom of page