top of page

Rüyada tavşan öldürmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Atlatmak

 • Bitirmek

 • Kurtulmak

 • Rahatlamak

 • Tamamlamak

 • Galip çıkmak

 • Engel aşmak

 • Elimine etmek

 • Sorun çözmek

 • Rafa kaldırmak

 • Bertaraf etmek

 • Sınav kazanmak

 • Düşmanı yenmek

 • Gerilimi azaltmak

 • Çatışmayı önlemek

 • Büyük iş başarmak

 • Zorlukların üstesinden gelmek

Rüyada tavşan öldürmek ne anlama gelir?

Bilinçaltımız bazen bize kişileri ya da olayları göstermek amacıyla da rüyalarımızda arketipler yaratır. Tavşan yada diğer küçük hayvanlar da bu arketiplerinden biridir. Rüyadaki tavşanı öldürme eylemi bu durumda ufak bir meseleyi çözmektir. Bazen bu rüya bir çocukla ilgili sorunun halledilmesiyle ilgili olabilir. Örneğin, aynı ev içinde yaşayan bir çocuğun sağlık sorununun hallolması, ya da okula kaydının yapılması veya o çocukla ilgili herhangi bir problemin nihayetinde hallolması durumunda rüyamızda bir tavşan öldürebiliriz.


Rüyada bizim tarafımızdan öldürülen bir tavşan aslında küçük bir ayrıntıya değinir. Rüyalarda hayvanların büyüklüğü ve hacmi aslında yaşamımızda ortadan kaldırma arzusu içinde olduğumuz durumun büyüklüğüyle doğru orantılıdır. Örneğin, öldürdüğünüz hayvan bir tavşan değil fil olsaydı bu rüya sizin için büyük bir sorunu halletmenin temsilcisi olacaktı. Yine buna benzer şekilde yırtıcı bir hayvanı rüyanızda öldürmüş olsaydınız istikrarınızı tehlikeye sokacak bir düşman ya da tehlikeyi ortadan kaldırmış olacaktınız. Rüyalar bizimle bir senaryo ve oyuncular aracılığıyla konuşurken olayları anlatmak amacıyla bu oyunculara farklı sıfatlar ve özellikler verir. Tıpkı tavşanın küçük ve zararsız bir hayvan olması gibi bir tavşan öldürme rüyası aslında küçük ve zararsız bir şeyden kurtulacağınızı öngörür.

Rüyada tavşan öldürdüğünü görmek

Rüyaların zengin sembolizm alemindeki “tavşan öldürme” eylemi aslında yaşamımızın bir alanında bir şeyi yok etme arzusu içinde olduğumuzu gösterir. Rüyada gördüğümüz hayvanlar kendi kişilik parçalarımıza ya da yaşamımıdaki ufak ayrıntılara, bazen bazı arketiplere değinirler. Rüyada bir tavşanı öldürmek bu parçalarla ilgili sonlandırma arzumuzu temsil eder.


Rüyaların bu zengin sembolizminde ölüm her zaman bir dönüşüm sembolüdür. Bilinçsizce geçmişi geride bırakıp yolumuza devam etmek istediğimizde aslında bir şeyi tamamen sonlandırmak isteriz. Rüyada karşımıza çıkan ve öldürdüğümüz tavşan aslında yaşamda sonlandırmak istediğimiz ufak bir ayrıntıyı göstermek için bilinçaltımız tarafından yaratılmış bir arketiptir. Peki bilinçaltımız neden bizim için bir tavşan yarattı? Bunu anlayabilmek için sizin için tavşanın ne anlama geldiğine odaklanmalısınız. Tavşan size göre küçük ve sevimli bir hayvansa ve rüyanızda onu öldürdüğünüzde büyük üzüntü hissettiyseniz yaşamda yeni bir sayfa açmak için fedakarlık yapmak zorunda kalacaksınız. Eğer tavşanları sevmiyor ve rüyanızdaki tavşanı öldürdüğünüzde hiçbir üzüntü hissetmiyorsanız bir sorundan kurtulacaksınız.

Rüyada bir tavşanın öldürülmesi

Bir rüyada eğer bir tavşan öldürülüyorsa bu rüya yaşamımızda bağımsızlık özlemi içinde olduğumuzu yansıtıyor da olabilir. Özellikle öldürdüğümüz tavşan kendi tavşanımız ya da bize bağımlı bir tavşan ise yaşamda bize ayak bağı olan bir sorun ya da davranıştan kurtulma arzusu içinde olduğumuz zamanlarda böyle bir rüyayı görebiliriz. Aslında bilinçaltımız tavşanı öldürerek bize bir şeyin artık yaşamımızda olmayacağı mesajını vermeye çalışmaktadır. Fakat yine de bu tür rüyaların yorumlanması için rüyadaki duygu tonuna ve tavşan öldürürken ne hissettiğimize bakmalıyız.


Rüyadaki “öldürme” eylemi temizleme ya da kurtulmadır. Fakat rüyaların sembolik dilinde ifade edilen kurtulma her zaman bir sorun ya da engelden kurtulma değildir. Bazen bize zarar verdiğini düşündüğümüz çekirdek düşünceler ya da kalıplaşmış inançlarımızdan kurtulma arzusu içinde olduğumuzda da rüyamızda küçük ve zararsız bir hayvanı öldürdüğümüzü görebiliriz. Bu rüyayı görüyorsak yaşamın gidişatından memnun olmayıp bir şeyin yaşamımızda fazlalık ya da bizim için gereksiz olduğunu büyük ihtimalle biliriz ve ondan kurtulmak isteriz.

Rüyada ölü tavşan görmek

Bir tavşan öldürdüğümüz rüya bazen yakın arkadaşlarımızla ilgili ufak ayrıntılara değiniyor da olabilir. Tavşanlar evcil hayvanlar ve en yakın arkadaşlarımızdır. Bilinçaltımız bize kendimizden yaşça küçük kişileri, naiv kişiliğe sahip bireyleri, bazen çocukları ya da kırılgan kişilikli bireyleri göstermek amacıyla rüyamızda bir tavşan ya da küçük bir hayvan yaratır. Bu hayvanı öldürmek aslında bu kişiyle küslük yaşamak ya dao kişiyle ilgili bir konuyu sonlandırmaktır. Rüyadaki tavşan saldırgan ya da tehlikeli görünüyor ise bu rüya kendimizden güçsüz bir düşman ya da rakibi yenmekle alakalı olabilir.


Son olarak, sembolik rüyalar alemindeki “tavşan öldürme eylemi” bazen başarıyla sonlandırılmaya işaret edebileceği gibi bazen tam anlamıyla bir fiyaskoya da işaret edebilir. Bu yorum tamamen rüyadan aldığımız enerjiye göre yapılmalı. Rüyanızda bir tavşanı nasıl öldürdünüz? Tavşan kötü, çirkin ya da saldırgan tavırlar sergilerken onu öldürdüğünüzde ondan kurtulduğunuzu mu hissettiniz? Eğer cevabınız evet ise bu başarıyla bir sonlandırılmanın işaretidir. Masum bir tavşanı haksız yere acımasızca öldürüp daha sonra bu öldürmeden dolayı pişmanlık mı hissettiniz? Bu ufak bir organizasyonda başarısızlık ya da bir işi berbat etme alameti olabilir.

Rüyanızı yazın:

bottom of page