top of page

Rüyada üniversite sınavına girmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Sınır

 • Döngü

 • Koşul

 • Engel

 • Bloke

 • Sorun

 • Ayrılık

 • Çatışma

 • Değişim

 • Direnmek

 • Duraksama

 • Set çekmek

 • Sınır çizgisi

 • Maruz kalmak

 • Sınırlandırılmak

Rüyada üniversite sınavına girmek ne anlama gelir?

Rüyada üniversite sınavı ya da diğer sınavlar yaşamda öğrenmeniz gereken farklı dersleri gösterir. Yaşamımızda boş bölümler, kendimizi geliştirmediğimiz yönlerimiz ve kişisel gelişimimiz hakkında bilgi getirici rüyalardır. Sembolik olarak bu rüyalar konfor alanının dışına çıkma zamanının geldiğine ve bu alanın dışına çıkmanın yalnızca bir engeli aşmanın (sınavı geçmenin) sonucu olarak gerçekleşeceğini hatırlatırlar.


Rüyada uzun ve sıkıcı bir üniversite sınavına girmek güvensizliği, hoşnutsuzluğu ve endişeleri gösterir. Rüyanızda kendinizi kötü geçen bir üniversite sınavında bulursanız bu bazı engelleri aşacak potansiyele sahip olmadığınızı hissettiğiniz anlamına gelir. Sınavı geçmek zorlukların üstesinden geleceğinizi gösterir. Sınavdan kalmak ise genellikle bazı hayal kırıklıkları yaşamak ya da üzerinde çalıştığınız bir iş ya da projede hala düzeltilmesi gereken unsurlar olduğuna işaret eder.

Rüyada üniversite sınavında olduğunu görmek

Bazen rüyamızdaki üniversite sınavı değişiklik yapmanın bir yolu olduğunu fakat bu yolun bir engeli aştıktan sonra karşımıza çıkacağının işaretçisidir. Şu anda belirli kısıtlanmalarla karşı karşıya olabilirsiniz. İş, aşk veya yaşamla ilgili arada kalma duygusu yaşıyor da olabilirsiniz. Rüyadaki üniversite sınavı tıpkı yaşamda bir geçiş ayini noktasına varmak gibidir. Yaşam öncesi ve sonrası olmak üzere ikiye ayrılır. Bir engeli aştıktan sonra her şeyin çok daha farklı olması mümkün fakat değişim yalnızca engelin aşılmasına bağlı olarak gelecek.


Üniversite sınavına girdiğimiz rüyaların yorumunda içinde bulunulan ortam da dikkate alınmalı. İçinde bulunduğumuz binanın odaları, kapıları hatta bilinçaltının bizim için yarattığı tüm arketipler (öğrenciler ve öğretmenler) yoruma dahil edilmeli. Rüyada sinirinizi bozan kişiler mi vardı? Belki de yaşamda bir engeli aşma noktasına vermişsiniz fakat çevrenizde size destek olmak yerine köstek olan insanların sayısı oldukça fazla.

Bazen rüyada bir üniversite sınavına girmek enerji geçişine izin vermeye işaret eder. Tıpkı bir bilge pasajından geçiş gibi, kişisel gelişim sağlayan bir evreden geçmeniz durumunda bilinçaltınız sizin için bir üniversite sınavı senaryosu yazmış olabilir. Aslında bilinçaltınız size bu sınavla üniversite mezunu olmakla ödüllendireceğini söylerken size bu engelin sonunda bir ödül olduğunu göstermeye çalışmaktadır. Tıpkı sınavı geçenlerin diploma alması gibi siz de bu enerji geçişine izin verirseniz bir ödül alacaksınız.


Rüyadaki sınavlar yaşamın yeni evrelerine yapılan bağlantılardır. Rüyalar sembolizminde bu evrelere geçiş bazen bize bir köprü ya da kapı olarak görülebileceği gibi bazen bir sınav senaryosuyla karşımıza çıkar. Fakat, bu sembolizmde farklılıklar vardır. Kapı ve köprüler her zaman daha kolay ve daha az zahmetli geçişleri sembolize ederler. Bununla birlikte sınavlar biraz daha fazla emek sarfetmemiz gereken bir geçiş sürecine işaret eder.

Rüyanızdaki üniversite sınavı bazen yaşamınızdaki gizli geçitleri keşfetmek, yeni bir fırsatla karşılaşmak ya da kademe atlamakla ilgilidir. Fakat bu rüyalar yine de sınavda nasıl hissettiğimize de bağlı olarak yorumlanmalı. Eğer sınavda mutluysanız ve sınavı geçtiğinizi gördüyseniz bu sizin için yeni bir evrenin açılışını müjdeleyen bir rüya olabilir. Sınavdan kalmak ya da sınavın kötü geçmesi bazen kasvetli bir ortamda yapılması henüz bu yeni evreye geçişe hazır olmadığınız ya da biraz daha çabalamanız gerektiğini söyler.


İnsan yaşamı döngülerin geçişinden ve başlangıç ve bitiş döngülerinden ibaretir. Bu dairesel döngüler bazen benlik biçimini temsil edebilir. Muhtemelen bu döngünün bir başlangıç ve bir de son tarihi vardır. Numerolojide bu döngüler sıfır ile başlangıç öncesini yaşar, bir ile başlar ve onda son bulur. Rüyalar alemi de tıpkı numeroloji gibi çalışır. Bize başlangıç noktalarını bebek, civciv ya da kapı gibi giriş rüyalarıyla gösterirken bitiş çizgileri daima sınav, geçit ya da dağ gibi engellerin aşılmasına işaret eden objelerle gösterilir. Rüyalar alemi aslında bu rüyalarda bize başlayan bir şeyin sonuna gelindiğiniz fakat bu sonun yine de bir engelin aşılmasına bağlı olduğunu söyler. Rüya sahibi için bu rüyalar hem pozitif hem de negatif anlamlar taşırlar. Pozitif anlam bir sürecin sonuna başarıyla yaklaştığımız olmalıdır. Bu rüyayı negatif algılayacak kişi bu sonu yeni bir başlangıç değil bir engel olarak algılayacaktır.

Rüyanızı yazın:

bottom of page