top of page

Rüyada yat kazası görmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Bırakmak

 • Başarısızlık

 • Vazgeçmek

 • Vedalaşmak

 • İşten çıkmak

 • “Hayır” demek

 • Gönül geçmesi

 • Yön değiştirmek

 • Hevesin kaçması

 • Karar değiştirmek

 • Yeni bir amaç bulmak

 • Yeni için eskiyi terk etmek

Rüyada yat kazası görmek ne anlama gelir?

Daha önceki rüya yorumlarımda da belirttiğim gibi rüyalar alemi bize yaşadığımız ya da yaşayacağımız olayları metaforlar kullanarak mecazi bir dille anlatmaya çalışır. Yat kazası gördüğümüz rüyalar da bu duruma istisna değildir. İçinde bulunduğumuz bir yat aslında iç deneyimlerimizin, zihinsel durumumuzun ve düşüncelerimizin yansımasıdır. Rüyadaki yatumuz nasılsa durumumuz da öyledir. Yat kazası rüyalarına gelince iyi yorumculuk rüyanın senaryosunu bütünsel olarak ele almayı gerektirir. Rüyadaki yatun durumu, yolcuların durumu ve yolların durumu. Bu rüyayı iyi analiz ederseniz aslında yaşamınızın gidişatı hakkında derin ipuçları bulabilirsiniz.


Yata bindiğimiz rüyalar aslında yaşam yolculuğumuzda bir A noktasından B noktasına hareket etme arzusuna işaret ederler. Kaza yaptığımız rüyalar ise bu arzulara ulaşırken karşılaştığımız engellere değinirler.

Rüyada yat kazası yaptığını görmek

Yatla kaza yaptığımız rüyalar genellikle hayatı değiştiren bir olayı ya da bir engeli yansıtır. Sembolik olarak kaza rüyaları ile zombi gördüğümüz rüyalar benzeşirler. Bu rüyaların her ikisi de sonuca odaklı düşündüğümüz zamanlarda tam amacımıza doğru yol almışken karşımıza çıkacak ani bir engeli gösterirler. Yattayken kaza yapan da karşısında bir zombi gören de durmak zorunda kalır.


Yat kazası rüyaları kazanın durumuna göre farklı yorum gerektirebilir. Kafa kafaya başka bir araçla tokuşmak genellikle biriyle girilen çatışmaya işaret eder. Bu tip rüyalar bazen bizi gitmek istediğimiz yönden caydırmaya çalışan bireyler ya da olaylarla ilgili bilgi vericidir. Tıpkı yaşamda bir istikamete doğru ilerlerken karşımızda bir rakip ya da düşman bulduğumuzdan dolayı bu ilerleyişi durdurmak zorunda kalmamız gibi rüyasında karşı yönden gelen bir araçla kafa kafaya çarpıştığını gören kişinin yaşamdaki hızı bir anda azalır hatta durabilir.

Tüm bunların yanı sıra yat kazası rüyalarında oturduğunuz koltuk yorumculukta çok önemlidir. Yatı kullandığınız rüyalarda sizin kontrol ettiğiniz bir ilerleyiş söz konusudur. Diğer yolcuların oturduğu koltuklarda iseniz bu ilerleyişte daha pasif bir rol aldığınızı bilmelisiniz. Peki ya rüyanın senaryosu ya da sizinle beraber yatta bulunan yolcuların durumu? Aslında rüya yorumculuğunda yatun durumu sizin zihinsel durumunuz, yolcuların durumu ise duygularınız ve düşüncelerinizin yansımasıdır. Yattaki yolcular sorunsuz bir şekilde yolculuk yapıyorlarsa bu rüya iç dünyanızdaki ahengi ve yönünüzün kesin ve net bir şekilde belli olduğunu vurgular. Yattaki yolcuların kavga etmesi genellikle iç dünyanızdaki kaos ya da ikilemlerin işaretidir. Belki de yaşamda bir yöne doğru hareket ediyorsunuz fakat bir yanınız bu yolculuğa “evet” derken bir yanınız “hayır” demekte.


Yat kazası rüyalarında dikkate alınacak bir diğer husus yolların durumu ve yolculuğun seyri olmalıdır. Aslında rüyalar aleminde hayat bir yolculuk, yollar ise uyulması gereken kurallar ve hayatın size sunduğu her şeyi sembolize ederler. Nasıl yollarda yolculuk yapıyordunuz? Geniş ve güzel yollar rahat ilerleyişlerdir. Dar yollar ise daima meşakkatli süreçlere işaret ederler. Yolda karşınıza çıkan her ayrıntı, her birey hatta hayvanlar yaşamın size gönderdiği bir ödül ya da cezadır.

Rüya yorumculuğunda içinde bulunduğumuz yat aynı zamanda sembolik olarak başarıya giden rota ve bu rotada ilerleyişimizin sembolüdür. Aslında yatun ve yolculuğun durumu zihnimizin durumudur. Rüyada sorunsuz bir şekilde yolda ilerleyen bir yat daima güzel başlangıçlara işarettir. Yattaki yolcuların durumu, hareketleri hatta sözleri bu sembolik yolculukta yaşayacaklarımızla örtüşür.


Yat kazası rüyaları aynı zamanda size büyük ölçüde etkileyen ve mecazi olarak sizinle çarpışan bir şeyi temsil ediyor olabilir. Tam doğru yolda ilerlediğinizi hissettiğiniz bir anda bir şeyin size bir anda durdurması size karşı yönden çarpan bir araç rüyasıyla ortaya çıkabilir. Bilinçaltının burada yapmaya çalıştığı ilerleyişinizin tam zıt yönünden gelen bir engelin hızınızı keseceğini anlatmaya çalışmaktır.

Rüyanızı yazın:

bottom of page