top of page

Rüyada yoldan geçmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Şans

 • Çıkış

 • Umut

 • Fırsat

 • Davet

 • Çözüm

 • Değişim

 • Bağlantı

 • Çıkış yolu

 • Dönüşüm

 • Başlangıç

 • Başkalaşım

 • Konum değiştirmek

 • Farklı bir bakış açısı

 • Tünelin sonundaki aydınlık

Rüyada yoldan geçmek ne anlama gelir?

Rüyadaki yol bizi yaşamda amaçlarımıza ulaştıracak süreç ve gidişatlar metaforudur. Bir yoldan geçen kişi aslında bir süreçten geçer. Yolların durumu içinde bulunduğumuz sürecin durumuyla örtüşür. Yollar bazen yaşamımızda açılan şans kapıları ya da bizi bir noktadan başka noktaya götürebilecek şartların oluştuğununun temsilcileridir.


Rüyada karşımıza çıkan tüm yollar ve geçitler aynı zamanda bizi içinde bulunduğumuz bir durumdan uzaklaştıracak fırsat ya da vesileler metaforlarıdır. Bir yol ya da geçitten geçmek bir teklifi kabul ederek yeni uğruna eski durumdan ya da bir sistemden uzaklaşmanın işaretidir. Rüyadaki yollar bazen şans kapıları, bazen çıkış yolu bazen yalnızca bir değişim fırsatı temsilcileridir. Yoldan geçen bunlardan birine “evet” der.

Rüyada bir yoldan geçtiğini görmek

Rüyadaki yol aynı zamanda bir teklif ya da fırsat sembolüdür. Rüyadaki yolun bir tarafı ile diğer tarafı yaşamın iki farklı bölümüne ışık tutar. Bir yolu geçerek bitiren kişi bir durumdan ayrılarak başka bir duruma geçer. Bu bazen bir işe çözüm bulmak, bazen bir teklifi kabul etmek hatta bazen bir teklife evet demek de olabilir. Rüyasında yoldan geçen kişi bir değişime hazır olmalıdır.


Bir yoldan geçtiğimiz rüyalar konum ya da durum değiştirme rüyalarıdır. Rüyadaki yolun her bir yanı farklı bir durumu ya da farklı bir konumu temsil eder. Bir yoldan geçmek bazen farklı bir konuma geçmek ya da farklı bir gruba katılmakla ilgilidir. Bu rüyalar yapacağımız iş ya da ev değişimlerine işaret edebileceği gibi statü değiştirmenin işaretçisi de olabilirler. Örneğin, bekar fakat evlenen biri rüyasında bir yoldan geçtiğini görürse bekarlık statüsünden ayrılarak evliler statüsüne geçer. Yine buna benzer bir şekilde işsiz biri iş bulduğu zaman rüyasında bir yoldan geçtiğini görürse kendisinin işsizler kategorisinden ayrılacağı anlamına gelir.

Bu rüyaları yorumlarken içinden geçtiğimiz yolun durumuna bakmalıyız. Karanlık, kasvetli ya da bizde negatif duygular uyandıran bir yol daha düzensiz ya da çalkantılı bir yaşamı temsil eder. Rüyasında karanlık bir yoldan geçerek aydınlığa varan kişi yaşamına çeki düzen verir. Bu tip rüyalar bazen çözümü bulmanın habercisi ve bir kurtuluş müjdecisidir. Genellikle daha güzel bir yere gitme uğruna bulunduğumuz mekan ya da durumu terk etmeye işaret ederler.


Bir yoldan geçtiğimiz rüyalar aynı zamanda daha huzurlu ve destekleyici bir ortam için eski ortam, düzen ya da durumdan ayrılacağımız ve değişimi kucaklayacağımızı müjdeler. Bu rüya tanıdık olanı geride bırakarak bilinmeyene doğru ilerleyiş sembolüdür. Geçtiğiniz yolun ardında ne var? Eğer güzel şeyler görüyorsanız bu değişimin sizin için iyi olacağını bilmelisiniz. Arkası görünmeyen bir yoldan geçmek daima bilinmeyene doğru ilerlemenin işaretidir.

Bir yoldan geçtiğimiz rüyalar genellikle iş ve aşk yaşamında değişimlere işaret etse bile bu rüyalar bazen zihinsel ya da ruhsal değişime girmenin işareti de olabilirler. Belki de başkalaşıyor ya da bambaşka bir zihinsel durum içine giriyor ve bakış açınızı değiştiriyorsunuz. Bu hareketin büyümeniz ve kişisel gelişiminiz için gerekli olduğunun da farkındasınız. Kaybettikleriniz (geride bıraktıklarınız) yerine mutlaka yenilerini elde edeceksiniz.


Rüyada gördüğünüz yol sizi geçmişinizden ve şu anki durumdan ilerlemenizi engelleyen her şeyi bırakmaya davet eder. Sizi o durumda tutan her şeyi bırakın ve geleceğe bakın (yoldan geçin). En yüksek potansiyelinizi aramaya doğru yola koyulun. Eğer içinde bulunduğunuz durumu onarmak ya da düzeltmek imkansız görünüyorsa bu durumu terk etmek bazen tek çözüm yoludur. Bunun yerine yeni fırsatlar peşinde koşmanız daha uygun olabilir.

Rüyanızda bir yol ortaya çıktığında size hizmet etmeyen bir ilişki, inanç veya davranış biçimini geride bırakabilmeniz için kişisel veya ruhsal bir geçiş veya geçiş ayini geçiriyor olabilirsiniz. Bu son derece kişisel ve özel bir yolculuktur ve bunun gerçekleşmesi için tek başınıza çalışıyorsunuz. Yeni bir düşünce tarzını kucaklamak için neleri serbest bırakmanız gerektiğini belirlediniz ve şimdi bunu kişisel yaşamınızda gerçekleştiriyorsunuz.


Rüyadaki yol bazen bizi konfor alanımızdan uzaklaşmaya davet eden bir metafor olarak karşımıza çıkar. Evren bazen bize içinde bulunduğumuz bir durumu terk etme fırsatı sunar. Bu durumlarda rüyamızda bir yol görebiliriz. Bilindik olanla kalmak daima bizim konfor alanının içinde dolanma arzumuzu temsil eder. Bu alanın dışı yanızca bir bilinmezlik ve risk olabilir. Fakat rüyada gördüğünüz yol çok güzel ve sizi cezbediyorsa bu teklifte sizin için cazip bir şeyler mutlaka var.

Rüyanızı yazın:

bottom of page